Wiadomości

Rolnik spod Kraśnika odkrył na sowim polu wejście do niezwykłej jaskini

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rolnik z okolic Kraśnika (woj. lubelskie) dokonał niezwykłego odkrycia. Mężczyzna zauważył na swoim polu lej o głębokości ok. 10 m, który okazał się być wejściem do jaskini z epoki plejstocenu – informuje portal TVP Info.

O znalezisku został poinformowany m.in. Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego dr Dominik Szulc. W piątek przeprowadzono badanie . Oprócz dra Szulca na miejscu pojawili się właściciel pola, archeolodzy prof. dr hab. Jerzy Libera z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie i Grzegorz Mączka z Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz geomorfolog i speleolog.

„Pierwotnie niewielkie zagłębienie w ziemi, które pojawiło się na Jego polu między Trzydnikiem Dużym a Kraśnikiem z czasem zaczęło się poszerzać, aż w pewnej chwili ziemia się po prostu zapadła i oczom rolnika ukazał się lej, albo studnia krasowa (nie wiem, który z tych terminów lepiej tu pasuje…). Pochylona prawie pod kątem prostym, faktycznie umożliwia zejście ok. 10 m pod ziemię, gdzie położona jest niewielka jaskinia” – napisał dr Szulc w mediach społecznościowych.

Jak czytamy w jego wpisie, weryfikacja terenowa wykazała, że odkryty obiekt to jaskinia kresowa wysokości maksymalnej ok. 140 cm i powierzchni kilkudziesięciu m kw.

„Niewątpliwie metryka jaskini sięga plejstocenu (2,58 mln.-11,7 tys. lat temu), a dokładniej być może tzw. zlodowaceń południowopolskich (730-430 tys. lat temu). W tym okresie lądolód skandynawski pokrywał w różnym stopniu Wyżynę Lubelską, wchodząc nawet do Kotliny Sandomierskiej. Tereny nasze zajmowała wówczas pokrywa śnieżna o miejscowo znacznej miąższości” – pisze naukowiec.

Jak zauważa w swoim wpisie dr Szulc, „układ i położenie tych śladów pracy człowieka sugeruje, że jaskinia, powstała w sposób naturalny prawdopodobnie kilkaset tysięcy lat temu, była wtórnie użytkowana przez naszych przodków celem wydobywania skały wapiennej, być może w blokach o długości ok. 40 cm”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!