Gospodarka Polska Wiadomości

Rolnicy wznowili blokadę granicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W czwartek, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rolnicy z „Podkarpackiej oszukanej wsi” wznowili zawieszony niecałe dwa tygodnie temu protest na przejściu granicznym w Medyce. Akcja ruszyła punktualnie, dziś o 8:00 rano.

Rolnicy z „Podkarpackiej oszukanej wsi” nie dostali od rządu na piśmie potwierdzenia, że ich postulaty zostaną spełnione i wznowili blokadę przy przejściu granicznym z Ukrainą w Medyce, zaostrzając jego formę.

Lider „Podkarpackiej oszukanej wsi”, Roman Kondrów poinformował na porannej konferencji prasowej, że protestujący chcą podpisać porozumienie dwustronne z ministerstwem rolnictwa. Zaznaczył, że „jeśli takie porozumienie zostanie podpisane, to protest zostanie jak najszybciej zawieszony”.

Warto przypomnieć, że tuż przed wigilią, protestujący na przejściu granicznym z Ukrainą w Medyce rolnicy rozmawiali z nowym ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim. Uzyskali wiele zapewnień o rychłym rozwiązaniu ich problemów. Ogłosili wówczas, że zawieszają swój protest od niedzieli 24 grudnia rano do 2 lub 3 stycznia 2024 roku. Zaznaczyli, że mogą zrezygnować z kontynuowania akcji, jeśli premier Donald Tusk obieca im na piśmie zrealizowanie ich postulatów.

Rolnicy domagają się m.in. dopłat do kukurydzy, dodatkowych pieniędzy na kredyty płynnościowe oraz utrzymania w 2024 roku podatku rolnego na dotychczasowym poziomie. Minister Siekierski zapewnił, że ich postulaty zostaną spełnione, ale wymaga to czasu. Twierdził, że w obecności premiera Tuska rozmawiał o tym z ministrem finansów „i jest akceptacja, jeśli chodzi o dopłaty do kukurydzy”.

Jednak mimo tych obietnic, rolnicy z „Podkarpackiej oszukanej wsi” nie dostali na piśmie potwierdzenia, że ich postulaty zostaną spełnione. W środę oświadczyli, że termin jaki dali rządowi minął i tym samym od czwartku ponownie zablokują przejście graniczne z Ukrainą w Medyce.

Strajkujący podkreślają, że tym razem ich protest przybierze formę bardziej zaostrzoną. Na godzinę będzie przepuszczany tylko jeden samochód ciężarowy. Jednocześnie, przepuszczane będą auta osobowe, autokary oraz TIR-y, ale tylko wiozące pomoc humanitarną, sprzęt wojskowy, ADR i szybko psującą się żywność.

Polecamy również: Żydzi chcą budować swoje osiedla w Gazie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!