Wiadomości

RMF: Polacy pracujący na zachodzie szantażowani przez pracodawców: “Wracajcie do kraju, ale wam nie zapłacimy”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Belgii, w Holandii i w Niemczech w czasach epidemii koronawirusa zaczyna brakować pracowników sezonowych. Niektóre firmy są nieuczciwe – zdarza się, że w obawie przed wyjazdem polskich pracowników, szantażują ich – donosi korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Jak ustaliła dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska – Borginon, w Holandii z brakiem rąk do pracy boryka się sektor kwiatowy, w Niemczech nie ma kto zbierać szparagów, a w Belgii – brakuje pracowników w ogrodnictwie do pracy przy pakowaniu owoców.

Niektóre firmy są nieuczciwe i wykorzystują Polaków w tej trudnej sytuacji – ustaliła korespondentka RMF FM w Belgii. Jedna ze słuchaczek zgłosiła na Gorąca Linię RMF FM, że belgijska firma we Flandrii – zajmująca się pakowaniem owoców – w obawie o utratę pracowników zaczęła szantażować Polaków niewypłaceniem wynagrodzenia, jeżeli wrócą do kraju.

– Jedźcie, ale my wam pieniędzy nie wypłacimy – usłyszała grupa Polaków, która zdecydowała o powrocie do Polski.

– Ja tam cztery miesiące już pracuję i boję się, że wrócę bez pieniędzy – mówi jeden z pracowników.

Grożono nawet Polakom odebraniem kluczyków do samochodów. Dopiero po telefonach dziennikarki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginon do dyrekcji firmy, sytuacja uległa poprawie. Dyrekcja zapewniła, że „doszło do nieporozumienia, a pieniądze tym, którzy już wyjechali zostaną wpłacone na konta”.

Czytaj więcej:
https://RMF24.pl/fakty/swiat/news-polscy-pracownicy-sezonowi-ofiarami-szantazu-wracajcie-do-kr,nId,4402045#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!