Felietony

Restauracja i bar w dawnym kościele

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

To wiadomość nie z Francji czy Holandii, ale z… centrum Krakowa – informuje portal gosc.pl.

Chodzi o dawny kościół św. Jadwigi Śląskiej, dziś będący częścią kamienicy przy ul. Stradomskiej 12-14. Odegrał dużą rolę w krakowskiej tradycji grunwaldzkiej. Choć świątynia przestała pełnić swoją sakralną funkcję po trzecim rozbiorze Polski, wciąż doskonale widoczny jest jej kształt z charakterystyczną absydą. W budynku trwają obecnie prace remontowe. Kamienica zostanie przemieniona w luksusowy hotel. Zgodnie z projektem, w części, w której niegdyś znajdował się kościół, ma powstać bar.

Budowę kościoła rozpoczęto w połowie XIV wieku. W lipcu 1411 roku zatrzymał się tutaj powracający spod Grunwaldu Władysław Jagiełło. Później co roku odbywały się tutaj procesje grunwaldzkie ze wszystkich parafii krakowskich. Po trzecim rozbiorze kościół, klasztor i szpital dla ubogich przejęły władze austriackie. W zabudowaniach na Stradomiu umieszczono komorę celną i magazyny. Później obiekt gruntownie przebudowano, całkowicie zatracając jego pierwotny wygląd. To wtedy wnętrze kościoła podzielono stropami na piętra. W ostatnim okresie mieściły się tu mieszkania komunalne, a na parterze – przedsiębiorstwo garmażeryjne. Teraz budynek ma odzyskać blask i stać się dostępny.

Przy ul. Stradomskiej powstanie bowiem pięciogwiazdkowy hotel sieci Marriot. Ma mieć 125 pokoi, dwie restauracje, bar, sale balowe, strefę spa (za kamienicą, w budynku dawnych stajni). Ponadto w dalszej części działki – w miejscu zburzonego już budynku przedszkola – stanie aparatamentowiec. Mieszkańcy najwyższego, piątego piętra ze swoich okien będą mieli widok na Wawel. Deweloper przewiduje tam 133 apartamenty.

Polecamy cały artykuł:
http://krakow.gosc.pl/doc/4346535.Restauracja-i-bar-w-dawnym-kosciele

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!