Polska Wiadomości

Reset 2.0: Sikorski wycofuje skargę przeciwko Rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Radosław Sikorski wycofuje skargę przeciwko Rosji w sprawie katastrofy smoleńskiej

Na naszych oczach ma miejsce swoisty Reset 2.0. Radosław Sikorski zdecydował o zakończeniu obowiązywania Listu intencyjnego w sprawie skargi do ETPC przeciwko Rosji w związku z katastrofą lotniczą w Smoleńsku. MSZ zaznaczyło w komunikacie, że w związku z likwidacją Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego jedna ze stron Listu intencyjnego przestała istnieć.

Szef MSZ Radosław Sikorski wydał oświadczenie o niekontynuowaniu współpracy i tym samym zakończeniu obowiązywania Listu intencyjnego, podpisanego 10 października 2023 r. przez ówczesnego szefa MSZ Zbigniewa Raua i ówczesnego Przewodniczącego Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego Antoniego Macierewicza.

“Pan Wąsik chyba niedługo trafi do księgi rekordów Guinnessa jako osoba, która schudła najbardziej w tak krótkim czasie” – napisała na X Alicja Defratyka. Na ekonomistkę, publikującą czasem na łamach…

“W Liście intencyjnym strony zadeklarowały wolę współpracy, która miała dotyczyć przygotowania skargi międzypaństwowej przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ‘w związku ze zdarzeniem lotniczym z udziałem samolotu Tu 154 M nad lotniskiem Smoleńsk Siewiernyj na terytorium Federacji Rosyjskiej w dniu 10 kwietnia 2010 r.” – przypomniało MSZ.

MSZ zaznaczyło, że w związku z likwidacją Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego jedna ze stron Listu intencyjnego przestała istnieć. “W tej sytuacji Minister Spraw Zagranicznych, przekazał do Mecenasa Bena Emmersona informację o zakończeniu obowiązywania listu intencyjnego i odstąpieniu od jego realizacji. Jednocześnie szef dyplomacji podziękował Panu Emmersonowi za gotowość współpracy z Polską i za jego inne działania mające na celu ochronę praw człowieka na arenie międzynarodowej” – zaznacza resort dyplomacji.

-Jeśli zmiany w Unii Europejskiej, do których dąży AfD, nie zostaną zrealizowane, w Niemczech może odbyć się referendum w sprawie “dexitu” – powiedziała Alice Weidel, współprzewodnicząca AfD.

“Warto w tym kontekście odnotować, że w dniu 16 marca 2022 roku Rosja została wykluczona z Rady Europy w następstwie agresji przeciw Ukrainie, a 16 września 2022 roku przestała być stroną Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności” – czytamy w komunikacie MSZ.

Polecamy również: Bezczelni Ukraińcy nazywają Polskę Kalim narodów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!