Wiadomości

Republika Cypru blokuje unijne sankcje wobec Białorusi, chcąc wymusić na UE zdecydowane działania przeciw Turcji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Republika Cypru gotowa jest zablokować pakiet sankcji wymierzonych we władze Białorusi, o ile Unia Europejska nie zdecyduje się na twarde stanowisko wobec Turcji.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozpoczął konsultacje z przywódcami państw UE, które mają ułatwić uzgodnienie stanowisk przed posiedzeniem Rady Europejskiej 24-25 września. Na szczycie planowane jest między innymi przeprowadzenie strategicznej debaty unijnych liderów na temat stosunków z Turcją. W wideokonferencji, w której wziął udział premier Mateusz Morawiecki, uczestniczyła także kanclerz Niemiec Angela Merkel, której kraj sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W spotkaniu wzięli udział również premierzy Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Łotwy, Malty i Szwecji.

Podczas wideokonferencji premier Mateusz Morawiecki poruszył z unijnymi liderami kwestie związane z aktualną sytuacją na Białorusi i w Rosji. Szef polskiego rządu wskazał w tym kontekście na niedawną kwestię otrucia opozycjonisty A. Nawalnego oraz wątpliwości dotyczące przyszłości projektu gazowego Nord Stream 2. Premier poinformował również przywódców UE o swoim dzisiejszym spotkaniu z S. Cichanouską, P. Łatuszką i W. Kawalkawą oraz wsparciu Polski dla społeczeństwa białoruskiego.

Unia Europejska ani w kwestii Białorusi, ani w kwestii Turcji bynajmniej nie mówi jednym głosem. O ile zdecydowanych działań w kwestii tureckiej domagają się Francja, Grecja i Cypr, o tyle pozostali członkowie UE nie są w tej sprawie aż tak zdeterminowani. Republika Cypru gotowa jest w związku z tym zablokować pakiet sankcji wymierzonych we władze Białorusi, o ile Unia Europejska nie zdecyduje się na twarde stanowisko wobec Turcji.

Spór Turcji z Grecją i Grekami Cypryjskimi dotyczy poszukiwań złóż gazu pod dnem Morza Śródziemnego, przy czym Turcja uważa obszar, na którym prowadzi prace poszukiwawcze, za swój, z czym absolutnie nie zgadzają się władze Grecji i Republiki Cypru, które uzyskały tu zdecydowane wsparcie ze strony Francji.

Francja wysyła przeciw Turcji zespół okrętów z lotniskowcem „Charles de Gaulle’

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!