Wiadomości

Renowacja Cmentarza na Rossie jednym z tematów spotkania ministrów kultury Polski i Litwy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Renowacja Cmentarza na Rossie była jednym z tematów poruszanych podczas spotkania ministra kultury Piotra Glińskiego z minister kultury Litwy Lianą Ruokyte-Jonsson – podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w komunikacie opublikowanym w piątek na stronie internetowej.

MKiDN podało, że „renowacja Cmentarza na Rossie, upamiętnienie powstańców styczniowych i wspólne stanowisko wobec zmian w rozdysponowaniu unijnych środków na kulturę oraz remont kaplicy ostrobramskiej” to tematy poruszane na spotkaniu wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego z goszczącą w Warszawie minister kultury Litwy Lianą Ruokyte-Jonsson.

„Szef polskiego resortu kultury podziękował litewskiej minister za zaangażowanie w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i podkreślał liczbę wspólnych inicjatyw związanych z rocznicą” – napisano w komunikacie MKiDN.

Jak podano „minister kultury Litwy zadeklarowała pełną gotowość do współpracy z polskimi konserwatorami, ekspertami i wykonawcami w zakresie renowacji Cmentarza na Rossie. Na tej jednej z najważniejszych polskich nekropolii trwają prace konserwatorskie, w ramach których przewidziano renowację kaplic i przeszło 300 najbardziej znaczących grobów”.

W komunikacie czytamy, że Liana Ruokyte-Jonsson zapowiedziała, że „upamiętnienia powstańców styczniowych, których szczątki zostały odnalezione na wileńskiej Górze Giedymina, będą zawierały napisy w języku litewskim, polskim, białoruskim i angielskim”. Jak dodano „uroczysty pochówek powstańców z udziałem najwyższych władz państwowych planowany jest w okresie letnim 2019 r.”.

Zaznaczono, że „ministrowie kultury Polski i Litwy zgodzili się również co do tego, że oba kraje wspólnie będą występowały na forum Unii Europejskiej o zmiany w kwestii finansowania kultury w przyszłej perspektywie budżetowej UE”.

„Proponowane obecnie rozwiązania mogą znacząco utrudnić realizację projektów na szczeblu krajowym, jak i transgranicznym” – wyjaśniono.

Podano, że „minister Ruokyte-Jonsson zadeklarowała wsparcie polskiego stanowiska w tej sprawie”.

W komunikacie podano również, że „prof. Piotr Gliński wrócił do podnoszonego już w dwustronnych relacjach tematu powołania wspólnej komisji ds. opieki konserwatorskiej nad Kaplicą i wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie”. Podano, że wyraził on „zaniepokojenie planami zainstalowania w Kaplicy ogrzewania podłogowego, które zagraża drewnianym elementom, w tym cudownej ikonie, tak ważnemu dla Polaków symbolu”.

„W skład komisji powinni wejść polscy i litewscy konserwatorzy zabytków różnych specjalności, których zadaniem byłoby określenie rzeczywistego stanu technicznego budowli i jej wyposażenia oraz stanu zachowania cudownego obrazu” – czytamy.

Zdaniem minister Ruokyte-Jonsson „kwestia remontu Kaplicy leży w kompetencjach litewskiego Kościoła”.

„Strony zgodziły się, że być może najbardziej właściwym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie przekazanie informacji stronie kościelnej i dialog pomiędzy Episkopatem Polski i Litwy” – podsumowano.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!