Wiadomości

Rękopis „Pana Tadeusza” pojedzie do Wilna – szczegóły owiane tajemnicą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska i Litwa z okazji stulecia odzyskania niepodległości przygotowują w Wilnie wspólną wystawę. Jej głównym eksponatem będzie rękopis „Pana Tadeusza”. Zabytek, który na co dzień przechowywany jest w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, dopiero drugi raz wyjedzie poza granice kraju.

Kilkadziesiąt eksponatów z zakładu imienia Ossolińskich pojedzie już niedługo do Zamku Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie. Wśród nich najcenniejszy obiekt – rękopis „Pana Tadeusza”.

Rękopis bardzo rzadko opuszcza granice Polski, na Litwę pojedzie pierwszy raz. Epopeja na co dzień przechowywana jest w muzeum pod czujnym okiem konserwatorów.

Podróż księgi, ze względów bezpieczeństwa, objęta jest tajemnicą.

– Transporty muszą być przygotowane w bardzo fachowy sposób, muszą być specjalne warunki. Np. w samochodzie musi być odpowiednia temperatura, ani na chwilę nie mogą zostać same – informuje Dobromiła Jankowska.

Na Litwę pojedzie też hebanowa szkatuła z 1873 roku. To właśnie w niej początkowo przechowywany był rękopis.

Na wystawie będzie można zobaczyć 250 eksponatów pochodzących z polskich i litewskich muzeów. Wernisaż odbędzie się 27 listopada w Zamku Wielkich Książąt Litewskich. Ekspozycja potrwa do 24 lutego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!