Wiadomości

Starcie ukraińskich i rosyjskich okrętów koło Kerczu, jeden z ukraińskich okrętów został uszkodzony

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trzy okręty Marynarki Wojennej Ukrainy przekroczyły państwową granicę Rosji i posuwają się w stronę Cieśniny Kerczeńskiej – donosi RIA Novosti, powołując się na informację służby prasowej Krymskiego Kierownictwa Służby Granicznej FSB.

Jak czytamy dalej, okręty weszły do zamkniętej strefy około 7.00 rano. Podkreślono, że naruszyły one w ten sposób dwa artykuły Konwencji ONZ dot. prawa morskiego. Jak pisze RIA Novosti, ruch statków i okrętów oraz ich zawianie do portu w Kerczu reguluje harmonogram zatwierdzony przez kapitana tego rosyjskiego portu morskiego.

Zaznaczono, że Kijów nie złożył wniosków o przejście jednostek pływających przez Cieśninę Kerczeńską, nie są więc one uwzględnione w harmonogramie. Okręty – jak napisano – wykonują niebezpieczne manewry, a ich zachowanie nie jest zgodne z wymogami prawnymi rosyjskich władz.

Inaczej zdarzenie opisuje strona ukraińska. Według Ukraińskiej Marynarki Wojennej dwa małe opancerzone kutry artyleryjskie „Berdiańsk” i „Nikopol” oraz holownik portowy „Yañı Qapı” zmieniały miejsce dyslokacji z portu w Odessie do portu w Mariupolu. Zdaniem Ukraińców wszystko odbywało się zgodnie z prawem.

„Rosyjskie okręty graniczne – jednostki takie jak „Sobol”, PSKR „Don”, „Mangust”, MPK „Suzdalec” prowadziły otwarcie agresywne działania przeciwko naszym okrętom, a okręt straży granicznej „Don” staranował nasz holownik, przez co uszkodził główny silnik okrętu, poszycie i balustradę strażniczą, utracono tratwę ratowniczą” – stwierdziła w oświadczeniu służba prasowa Ukraińskiej Marynarki Wojennej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!