Felietony

Rak częściej diagnozowany u osób prowadzących bujne życie seksualne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Duża liczba partnerów seksualnych wiąże się z wysokim prawdopodobieństwem zachorowania na raka, a u kobiet koreluje też z występowaniem innych przewlekłych problemów zdrowotnych – czytamy na łamach „BMJ Sexual & Reproductive Health”.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii ustalili, że u mężczyzn posiadających historię dziesięciu lub więcej relacji seksualnych, raka diagnozuje się o 69 proc. częściej, niż u panów, którzy przyznają się do uprawiania seksu nie więcej niż z jedną osobą w ciągu całego życia. U kobiet prawdopodobieństwo takiej diagnozy jest nawet o 91 proc. wyższe.

Panie mające wielu partnerów seksualnych (co najmniej pięciu) są ponadto o 64 proc. bardziej narażone na inne długotrwałe problemy zdrowotne, które upośledzają ich codzienne funkcjonowanie.

W badaniu (http://dx.doi.org/10.1136/bmjsrh-2019-200352) uwzględniono dane uzyskane od prawie 6 tys. osób powyżej 50 r.ż., które udzielały informacji m.in. na temat liczby partnerów seksualnych, stylu życia, stanu zdrowia czy wysokości dochodów.

Wśród mężczyzn do utrzymywania kontaktów seksualnych z dziesięcioma lub więcej osobami w ciągu całego życia przyznało się 22 proc. respondentów. Podobny odsetek badanych (20 proc.) zadeklarował posiadanie od 5 do 9 partnerów. Tymczasem niecałe 60 proc. panów stwierdziło, że do tej pory nie spało z więcej niż czterema osobami.

U kobiet procenty te rozkładały się nieco inaczej. Do posiadania co najmniej pięciu partnerów seksualnych przyznało się zaledwie 24 proc. badanych, w tym do dziesięciu lub więcej – tylko 8 proc. Pozostałe panie twierdziły, że utrzymywały relacje seksualne z maksymalnie 2-5 osobami (35,5 proc.) lub co najwyżej jedną (prawie 41 proc.).

W przypadku obu płci duża liczba partnerów seksualnych była związana z młodym wiekiem, statusem singla i bardzo wysokimi lub niskimi dochodami. Najbardziej wyzwoleni respondenci częściej pili, palili, ale też byli bardziej aktywni fizycznie.

Chociaż autorzy pracy nie zbierali informacji na temat rodzajów raka diagnozowanych u osób biorących udział w badaniu, pojawiły się przypuszczenia, iż niektóre spośród nowotworów złośliwych mogły być następstwem chorób przenoszonych drogą płciową. Nie wiadomo natomiast, dlaczego liczne kontakty seksualne były u kobiet skorelowane z innymi przewlekłymi problemami zdrowotnymi.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!