Felietony

Radykalny islam to nie tylko salafici

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Radykalny islam to nie tylko salafici – przekonuje pochodzący z Izraela Arab, Ahmad Mansour, który obecnie mieszka w Niemczech. Jego zdaniem ekstremistyczna interpretacja Koranu jest wśród niemieckich muzułmanów o wiele bardziej rozpowszechniona.

 

– Większość muzułmanów nie jest oczywiście gotowa do przemocy. U części salafitów jest zupełnie inaczej. Jednak gdy chodzi o interpretację islamu, to problematyczne treści są rozprzestrzenione bardziej, niż się uważa – przekonuje Ahmad Mansour, autor książki „Generacja Allah – Jak trzeba zmienić myślenie w walce z religijnym ekstremizmem”.

 

Ahmad Mansour pracuje jako psycholog i socjolog, zajmując się zwłaszcza islamskim ekstremizmem.

 

Mansour w rozmowie z portalem Web.de tłumaczy, że dla młodych muzułmanów mieszkających w Niemczech, zresztą nie tylko muzułmanów, religia jest czymś istotnym. W przypadku wyznawców Allaha, którzy przejęli swój światopogląd od rodziców, pewne postawy i wartości są interpretowane w sposób bardziej rygorystyczny.

 

– Salafici odnoszą ogromny sukces, bo ludziom bez wiedzy wydaje się, że oni właśnie jakąś wiedzę mają i mówią, czym jest islam i jak należy nim żyć. Z drugiej strony niektóre muzułmańskie organizacje używają tych wartości, by zdobyć polityczne wpływy – przekonuje socjolog.

 

Mansour zwraca uwagę, że wiele z muzułmańskich organizacji jest kierowanych z zagranicy i bardzo niechętnie współpracuje z podmiotami niemieckimi. Grupy te często wprost podważają wartości, na których zbudowane jest państwo niemieckie.

 

/pch24.pl, kath.net/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!