Wiadomości

Radość dobrych ludzi po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego cieszy zwłaszcza tych, którzy przez lata zabiegali o to, by w Polsce każdy człowiek miał zagwarantowane prawo do życia. Lata ciężkiej pracy – tłumaczenia, przekonywania, zbiórki podpisów, wiece i manifestacje – wszystko to przyniosło owoc…

– Mamy potwierdzenie tego, że selekcja i zabijanie dzieci podejrzanych o wady genetyczne lub chorobę jest niezgodne z polską konstytucją – stwierdziła później w rozmowie z dziennikarzami Godek. Jak oceniła, „uznano prawo do życia, bo to prawo do życia jest i wynika z prawa naturalnego” . Dodała, że teraz “to prawo uznano w stosunku do dzieci, które do tej pory były uważane za gorsze”.

Godek podziękowała wszystkim, którzy podpisywali się i zbierali podpisy w tej sprawie. Dzisiaj Polska jest przykładem dla Europy, jest przykładem dla świata.

– Nie tkwimy w konieczności dziejowej, która by nakazywała marsz w lewo i stopniowe zwiększanie dostępności mordowania ludzi. Nie tkwimy w takim determinizmie. Jest możliwa ochrona życia, jest możliwe regularne działanie pro-life, które przynosi efekty – powiedziała Godek.

Przewodniczący Episkopatu abp Gadecki podziękował za decyzję Trybunału Konstytucyjnego, uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej.

– Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Życie każdego człowieka przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym Oświadczeniu. Trybunał Konstytucyjny 22 października 2020 r. uznał, że przepisy dotyczące aborcji z powodu ciężkiej wady płodu są sprzeczne z Konstytucją RP – stwierdził abp Gądecki.

Arcybiskup nawiązał do słów Jana Pawła II, który nauczał, że “stosunek do najsłabszych jest miarą demokracji i dobroci społeczeństwa”. Podkreślił, że każdy człowiek prawego sumienia nie może odmawiać prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego choroby.

Przewodniczący Episkopatu zaapelował, by otoczyć szczególną życzliwością i rzeczywistą troską ze strony państwa, społeczeństwa i Kościoła dzieci, do których bezpośrednio odnosi się decyzja Trybunału, oraz ich rodziny.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!