Wiadomości

Radio Maryja: Rośnie liczba cudzoziemców pracujących w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Coraz więcej cudzoziemców zatrudnionych jest w Polsce. Od przyszłego roku rząd chce jeszcze bardziej ułatwić im pracę zarobkową w naszym kraju. Tymczasem wielu młodych Polaków nadal wyjeżdża do pracy za granicę. Większość z nich to fachowcy. Czy polski rząd podejmie odpowiednie działania, by zainwestować w ich powrót do Polski?

Liczba zezwoleń na pracę cudzoziemców w Polsce systematycznie rośnie. Z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2017 roku zostało wydanych 236 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemca, co w stosunku do 2016 r. stanowiło wzrost o 85 procent.

Dla porównania, w 2014 r. liczba wydanych zezwoleń wynosiła blisko 44 tys., w 2015 r. było ich już o blisko 22 tys. więcej. W 2016 r. liczba ta wzrosła dwukrotnie i wyniosła ponad 127 tys. W 2017 r. wzrost był rekordowy.

To negatywnie może odbić się na polskiej gospodarce – podkreśla dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

„To wiąże się przede wszystkim z dodatkowymi kosztami związanymi z utrzymaniem bezpieczeństwa publicznego na co najmniej dotychczasowym poziomie. To wiąże się z transferami socjalnymi do tych ludzi, którzy do nas przyjeżdżają w sytuacji dekoniunktury, spowolnienia gospodarki. To wiąże się także z permanentnym transferem gotówki zarobionej przez te osoby w Polsce do swoich macierzystych krajów” – mówi dr Marian Szołucha.

Najwięcej zezwoleń na prace w Polsce otrzymali Ukraińcy. Z danych wynika, że w Polsce przebywa też wielu pracowników z Białorusi, Nepalu i Indii. W tym roku Hindusom wydano ponad 8 tys. pozwoleń. Nepalczykom 1300. Dużo zezwoleń wydawanych jest obywatelom krajów muzułmańskich. 1800 obywateli Uzbekistanu uzyskało pozwolenie na pracę i ponad 800 obywateli Arabii Saudyjskiej. Rząd tłumaczy sprowadzanie cudzoziemców do Polski brakiem na naszym rynku rąk do pracy. Od przyszłego roku ma zacząć obowiązywać nowa ustawa o rynku pracy.

Więcej:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!