Wiadomości

Rada Warszawy przywróciła 98-procentową bonifikatę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rada Warszawy przywróciła 98-proc. bonifikatę za przekształcenie użytkowania wieczystego. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że będzie bronił Warszawiaków przed kolejnymi podwyżkami, które podobno chce wprowadzić Platforma Obywatelska.

Rada Warszawy kilka dni przed wyborami samorządowymi na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości przy poparciu radnych Platformy Obywatelskiej przyjęła projekt uchwały wprowadzający 98 procentową bonifikatę za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.

Po wyborach, kilka dni po objęciu urzędu przez Rafała Trzaskowskiego na jego wniosek Rada Warszawy obniżyła bonifikatę z 98 proc. do 60 procent. Po medialnej burzy Rafał Trzaskowski ogłosił, ze wycofuje się z decyzji w sprawie zmniejszenia bonifikaty.

– Usłyszeliśmy głos Warszawiaków z tego wynika nasza decyzja i umiemy się wycofać – mówił prezydent stolicy.

W czwartek Rada Warszawy przywróciła 98-proc. bonifikatę za przekształcenie użytkowania wieczystego.

Radni PiS podkreślają, że to głosowanie to ich sukces.

– Wygraliśmy dla Warszawy, wygraliśmy dla Warszawiaków. Cieszymy się, że radni Platformy Obywatelskiej zmienili zdanie, i to dwukrotnie. Tym razem zmienili zdanie w dobrą stronę popierając wniosek, który jeszcze w ubiegłej kadencji złożyli radni PiS – podkreślił Błażej Poboży, rzecznik klubu radnych PiS w radzie m. st. Warszawy.

PO chce pójść dalej i proponuje ustawę zrównującą wysokość bonifikat na gruntach miejskich i na gruntach Skarbu Państwa.

– Uważamy, że w tej chwili piłka jest po stronie rządu, ponieważ będziemy mieć takie sytuację w Warszawie, że na gruntach samorządowych mieszkańcy stolicy będą mieć 98 – procentową bonifikatę, a na gruntach rządowych 60 – procentową. Jeżeli przedstawiciele rządu i przedstawiciele PiS-u przez ostatnie dwa tygodnie bardzo gwałtownie sprzeciwiali się bonifikacie 60 – procentowej, to oczekujemy na wprowadzenie natychmiast na gruntach rządowych bonifikaty 98 – procentowej – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodniczącą Rady Warszawy.

Swoje propozycje ma też przedstawić PiS. Premier Mateusz Morawiecki zasygnalizował wczoraj możliwość podniesienie bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa. Senat zaś proponuje poprawkę do tzw. „ustawy przekształceniowej”. Nowela ma ograniczyć wzrost wysokość opłat z tytułu użytkowania wieczystego.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!