Wiadomości

Rabin z USA chce usunąć kościół z terenu obozu Birkenau: “Zagraża integralności pamięci o Holokauście”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykański rabin i aktywista żydowski nawołuje, by usunąć kościół z terenu b. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau! „Ze swoją nieuniknioną chrześcijańską obecnością, stanowi jedno z najbardziej bezpośrednich zagrożeń dla integralności pamięci o Holokauście” – napisał na łamach „Jerusalem Post”.

Jak informuje portal wPolityce.pl, Avi Weiss twierdzi, że zbudowany w Brzezince kościół narusza konwencję UNESCO z 1972 r., dotyczącą ochrony światowej kultury i dziedzictwa przyrodniczego, a także „uroczyste porozumienie podpisane w 1987 r. przez europejskich kardynałów i europejskich przywódców żydowskich, że na terenie obozów Auschwitz i Birkenau nie będzie stałego katolickiego miejsca kultu”.

Rabin z USA ustanowienie świątyni katolickiej w miejscu, w który niegdyś była komendantura obozowa, nazwał „obrazą”!

– Birkenau było prawdziwym „teatrem śmierci”, w którym zamordowano 1,1 miliona Żydów, stanowiąc 95 proc. jego ofiar — dodał.

Padły również dość absurdalne oskarżenia o próbę odebrania pamięci o Holokauście!

– Kościół w Birkenau, ze swoją nieuniknioną chrześcijańską obecnością, stanowi jedno z najbardziej bezpośrednich zagrożeń dla integralności pamięci o Holokauście — czytamy.

– Świat uwierzy wtedy, że Holokaust był próbą ludobójstwa chrześcijan i że Watykan systematycznie angażował się w ochronę Żydów podczas Holokaustu, podczas gdy w rzeczywistości boleśnie jest odwrotnie. Podczas gdy byli „prawi goje”, którzy z wielkim ryzykiem uratowali żydowskie życie, Watykanu nigdzie nie było — uderzył Weiss.

11.11.2016
Marsz KOD, plac Narutowicza, Warszawa, byly prezydent RP Bronislaw Komorowski

Autor opowiedział, że w 1989 roku dołączył do grupy siedmiu aktywistów protestujących przeciwko klasztorowi karmelitanek na terenie b. niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

– Przeszliśmy przez płot otaczający klasztor i spokojnie zgromadziliśmy się. Polscy robotnicy w klasztorze wylewali na nas wiadro wody zmieszane z moczem, gdy zakonnice patrzyły z okien. W 1993 r. Sam papież Jan Paweł II nakazał mniszkom wyjechać, a klasztor został zamknięty. Papież Franciszek może zrobić to samo dzisiaj, nakazując przeniesienie Kościoła Birkenau. Również polski rząd ma prawo nalegać na przeniesienie kościoła — próbuje naciskać rabin z USA.

– Rzeczywiście, nie sugerujemy, aby ludzie mieszkający we wsi Brzezinka zostali pozbawieni kościoła parafialnego. Dla nich należy zbudować kościół we wsi, z dala od obozu — dodał.

Aktywista żydowski na tym jednak nie poprzestał.

– Duże krzyże przed i na szczycie budynku powinny zostać usunięte. Pamięć o zamordowanych tam Żydach – zamordowanych, ponieważ byli Żydami – musi zostać rozpoznana z historyczną dokładnością. Jako rabin mam głęboki szacunek dla wszystkich miejsc kultu, ale kościół nie należy do największego cmentarza żydowskiego na świecie — stwierdził Avi Weiss na łamach „Jerusalem Post”.

Czytaj też:

Ostatni gryps z KL Auschwitz

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!