Wiadomości

Putin uprościł uzyskiwanie obywatelstwa przez mieszkańców DNR i ŁNR

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Ich wnioski o obywatelstwo powinny być rozpatrywane nie dłużej niż trzy miesiące – stanowi dekret.

Putin stwierdził, że Moskwa „nie ma ochoty stwarzać problemów nowemu rządowi ukraińskiemu”.

– Ale tolerowanie sytuacji, w której ludzie mieszkający na terytorium tych republik Donieckiej i Ługańskiej są całkowicie pozbawieni wszelkich praw obywatelskich – to już przekracza dopuszczalne granice w dziedzinie praw człowieka – powiedział Putin podczas spotkania Rady Prawodawców w Petersburgu.

Według rosyjskiego prezydenta, mieszkańcy Donbasu nie mają możliwości swobodnego poruszania się, aby zrealizować swoje najbardziej podstawowe potrzeby i prawa.

– To czysto humanitarna kwestia – podsumował Putin.

Stosowny dekret podpisany został dziś przez Putina. Wymienione są w nim dokumenty wymagane od mieszkańców Donbasu w celu uzyskania rosyjskiego paszportu. Termin rozpatrzenia wniosku nie powinien przekraczać trzech miesięcy.

W grudniu Putin podpisał ustawę dającą prezydentowi prawo do określania kategorii cudzoziemców, którzy mogą uzyskać rosyjskie obywatelstwo w ramach uproszczonej procedury motywowanej kwestiami humanitarnymi.

Krok ten spotkał się ze zdecydowanym potępieniem władz w Kijowie…

– Apeluję do obywateli ukraińskich na terytoriach okupowanych przez Rosję, by nie przyjmowali rosyjskich paszportów. Rosja pozbawiła was teraźniejszości, a teraz sięga po waszą przyszłość – stwierdził minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.

Stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Wołodymyr Jelczenko poinformował, że Kijów zwrócił się w tej sprawie do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

/RIA Novosti, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!