Wiadomości

Dworczyk: „W sobotę może wejść w życie nowelizacja przepisów regulująca dopuszczenie do matur”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nowelizacja ustawy oświatowej, która ma umożliwić dopuszczenie uczniów ostatnich klas szkół średnich do matury, może wejść w życie w sobotę poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Do Sejmu wpłynął przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie.

Nowe przepisy przewidują, że w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do egzaminu dojrzałości, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorom szkół. Jeśli ani rady pedagogiczne, ani dyrektorzy szkół tego nie uczynią, stosowne decyzje podejmie organ prowadzący, czyli w przypadku szkół publicznych – samorząd terytorialny.

Na wspólnej konferencji z rzeczniczką rządu Joanną Kopcińską Michał Dworczyk poinformował, że w czwartek rozpoczną się prace legislacyjne nad projektem. – Mamy nadzieję, że między godziną 15 a 16 odbędzie się głosowanie w Sejmie, a następnie projekt zostanie przesłany do Senatu – mówił szef kancelarii premiera.

W Senacie ok. godz. 19. ma się rozpocząć posiedzenie plenarne, na godziny nocne przewidziano głosowanie. Po nim ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak mówił Michał Dworczyk, w piątek 26 kwietnia, „jeśli prezydent uzna, że ustawa została uchwalona bez żadnych wad, będzie mogła być podpisana i opublikowana, co oznacza, że wejdzie w życie 27 kwietnia”.

Minister przypomniał, że dni 27-28 kwietnia to weekend, więc dyrektorom szkół, w których rady pedagogiczne nie przeprowadzą klasyfikacji, na jej przeprowadzenie, będące warunkiem dopuszczenia do matury, zostaną dwa dni w przyszłym tygodniu.

Wyraził on nadzieję, że wystarczą one dyrektorom, aby poradzić sobie z kwalifikacją, tak aby od 6 maja mogły rozpocząć się matury.

Od 8 kwietnia w części szkół trwa strajk nauczycieli. Prowadzi go Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, w strajku bierze też udział część nauczycieli niezrzeszonych w związkach zawodowych. Według danych ZNP do strajku przystąpiło około 75 proc. szkół, według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej – niespełna 50 proc.

Mimo protestu, bez zakłóceń odbyły się egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!