Wiadomości

Putin będzie jeszcze mógł rządzić przez 15 lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Konstytucja Federacji Rosyjskiej przewiduje, że stanowisko prezydenta federacji, można piastować przez dwie sześcioletnie kadencje. Jednak w przypadku Władimira Putina, który pozostaje szefem państwa od 26 marca 2000 r. (z przerwą od 8 maja 2008 do 7 maja 2012, kiedy był premierem) oznacza to możliwość sprawowania władzy do 84. roku życia, tj. do 2036 r. Duma Państwowa przegłosowała bowiem przepis, zgodnie z którym limit nie dotyczy kadencji rozpoczętych przed wejściem w życie tychże poprawek.

Wcześniej odnośny artykuł rosyjskiej konstytucji stwierdzał, że prezydentem można być nie dłużej niż dwie kadencje „pod rząd”. Dlatego w 2008 r. (kadencja trwała wówczas 4 lata) Władimir Putin objął stanowisko premiera, zaś dotychczasowy premier, Dmitrij Miedwiediew, z poparciem Putina wygrał wybory prezydenckie i został szefem państwa.

Wtedy wydłużono kadencję prezydenta do 6 lat i gdy Putin został wybrany ponownie, w 2012 r., sprawował urząd do roku 2018, a po ponownym zwycięstwie wyborczym objął go na następne 6 lat, do 2024 r.

Na mocy kolejnej poprawki wykreślono z artykułu konstytucji słowo oznaczające w tłumaczeniu „pod rząd”, teoretycznie ograniczając możliwość przedłużania kadencji (poprzez stosowanie manewru z 2008 r.). Teraz jednak Duma przegłosowała przepisy, zgodnie z którymi ograniczenie w ogóle nie dotyczy kadencji rozpoczętych do tej pory, a więc włącznie z obecną.

Przepis umożliwiający „wyzerowanie kadencji” dotychczasowych prezydentów (dotyczy to oprócz Putina jedynie Miedwiediewa) wniosła deputowana Walentyna Tierieszkowa, znana dotąd, również w Polsce, przede wszystkim jako pierwsza na świecie kosmonautka.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!