Europa Wiadomości

Przywódca katalońskich separatystów został zatrzymany przez włoską straż graniczną

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl przywódca katalońskich separatystów, były przewodniczący władz Katalonii Carles Puigdemont został zatrzymany w czwartek na Sardynii przez włoską straż graniczną.

Jak podaje agencja Reutera, o zatrzymaniu Puigdemonta poinformowało jego biuro. Zatrzymanie jest efektem Europejskiego Nakazu Aresztowania, który za przywódcą katalońskich separatystów wysłały władze Hiszpanii.

Puigdemont, który od 2017 roku przebywa na uchodźstwie w Belgii i jest europosłem, poleciał w czwartek na Sardynię, by odwiedzić wystawę Adifolk i spotkać się z regionalnymi władzami. Na lotnisku w Alghero został jednak zatrzymany przez włoską straż graniczną.

Prawnik Puigdemonta potwierdził w tweecie, że doszło do zatrzymania, dodając, że zostało ono dokonane na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania z 14 października 2019 roku, który, jego zdaniem, został „zawieszony” przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Zatrzymanie lidera katalońskich separatystów było możliwe, ponieważ Parlament Europejski w marcu br. pozbawił go immunitetu.

Na wieść o zatrzymaniu Puigdemonta pod konsulatem Włoch w Barcelonie zgromadziło się kilkaset osób domagających się jego uwolnienia. Władze zareagowały otoczeniem kordonem głównej alei stolicy Katalonii.

Jak pisze Reuters, włoskie i hiszpańskie media podały, że sąd w sardyńskim mieście Sassari nakazał już uwolnienie Puigdemonta z aresztu i nakazał mu pozostanie na wyspie w oczekiwaniu na decyzję w sprawie ewentualnej ekstradycji. Inne doniesienia z Sardynii mówią, że sąd nie podjął jeszcze decyzji, chociaż prokurator stwierdził, że nie ma powodu, aby zamykać Puigdemonta w areszcie.

Madryt zarzuca Puigdemontowi próbę rebelii i sprzeniewierzenie środków publicznych, za co uważa wydanie 1,6 mln euro na referendum niepodległościowe w 2017 roku, które hiszpańskie władze uznały za nielegalne. Za to samo w październiku 2019 r. hiszpański Sąd Najwyższy skazał na 13 lat więzienia byłego zastępcę Puigdemonta, Oriola Junquerasa.

Puigdemont był już zatrzymany i aresztowany w 2018 roku w Niemczech, na podstawie ENA wystawionego przez Hiszpanię. Niemiecki sąd zgodził się na jego ekstradycję, jednak tylko w związku z lżejszymi zarzutami o sprzeniewierzenie środków publicznych. Oznaczało to, że były przywódca Katalonii nie będzie mógł być sądzony za próbę rebelii i hiszpańskie władze wycofały wówczas ENA, co doprowadziło do uwolnienia Puigdemonta.

I co dalej?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!