Polska Wiadomości

Przezroczyste urny i likwidacja JOW-ów w małych miastach – czy takie będą zmiany w ordynacji wyborczej?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach w mniejszych miastach i zakaz równoległego startu kandydatów na różne stanowiska – m.in. o takich zapisach w projekcie nowego kodeksu wyborczego autorstwa PiS informuje „Gazeta Polska Codziennie”.

Jak podaje „GPC”, w projekcie nowego kodeksu wyborczego, który złoży w najbliższym czasie PiS, mają znaleźć się także zapisy o kamerach w lokalach wyborczych, przezroczystych urnach do głosowań i jednolitych kartach wyborczych. Gazeta przypomina, że zmiany zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Spale.

Prezes PiS podzielił projektowane zmiany na dwie grupy: kwestie techniczne i kwestie polityczne. Do pierwszej zaliczył m.in. kamery, urny i karty, do drugiej – m.in. likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach w mniejszych miastach.

Gazeta zauważa, że kwestie techniczne były już zapowiadane i nie budzą większych kontrowersji, trudniejszy jest aspekt polityczny. Jednak, jak wskazuje „GPC”, zdaniem prezesa PiS jednomandatowe okręgi wyborcze w mniejszych miastach są rozwiązaniem, które budzi wiele patologii. Gazeta zwraca uwagę, że premiuje to obecnych radnych, a podział mandatów nie odzwierciedla poparcia dla partii. – To jest niedemokratyczne, stwarza ryzyko nadużyć i trzeba to zlikwidować – mówił Kaczyński w Spale. 

Z kolei zakaz równoległego startu kandydatów na różne stanowiska – np. gdy kandydat startuje na wójta, a także do sejmiku lub rady powiatu – to zdaniem prezesa PiS oszukiwanie wyborców – zauważa „GPC”. Gazeta zwraca przy tym uwagę, że zapowiadane zmiany nie podobają się opozycji.

/GPC, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!