Europa Świat Wiadomości

Przewodniczący czeskiego Senatu Milos Vystrcil złożył oficjalną wizytę na Tajwanie. Władze Chin są oburzone

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Szef MSZ Chin, Wang Yi, stwierdził, że przewodniczący czeskiego Senatu, Milos Vystrcil “zapłaci wysoką cenę” za naruszenie zasady Jednych Chin przez złożenie oficjalnej wizyty na Tajwanie – czytamy w oświadczeniu wydanym przez chiński MSZ.

Vystrcil przybył do Tajpej w niedzielę. Jak mówił jego wizyta ma służyć rozwojowi powiązań handlowych z Tajwanem. Dodał, że Czechy nie mogą uginać się wobec obiekcji Chin co do oficjalnych wizyt polityków innych państw na wyspie.

– Sprawimy, że zapłaci wysoką cenę za swoje krótkowzroczne zachowanie i polityczny oportunizm – powiedział Wang w czasie wizyty w Niemczech.

Wang dodał, że naruszanie zasady Jednych Chin jest równoznaczne z “czynieniem sobie wrogów z 1,4 mld Chińczyków” a chiński rząd i chiński naród nie będą tolerować takiej “otwartej prowokacji” ze strony przewodniczącego Senatu Czech i “antychińskich sił”, które za nim stoją.

Zasada Jednych Chin nawiązuje do faktu, że Pekin uważa Tajwan za zbuntowaną prowincję i – de facto – część terytorium Chin. W związku z tym wszystkie państwa, które utrzymują relacje dyplomatyczne z Chinami, muszą zerwać relacje dyplomatyczne z Tajwanem.

Do czego moga być zdolni?

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!