Wiadomości

Przeszukania w rosyjskich placówkach dyplomatycznych w USA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W budynkach konsulatu generalnego Federacji Rosyjskiej w San Francisco oraz rosyjskich przedstawicielstw handlowych w Waszyngtonie i Nowym Jorku, zamkniętych na żądanie Departamentu Stanu USA, służby amerykańskie, pomimo protestu Rosji, przeprowadziły w sobotę przeszukania.

O rozpoczęciu przeszukań poinformował przedstawiciel ambasady Rosji w Waszyngtonie Nikołaj Łachonin, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.

Media rosyjskie podają, że o planowanych przeszukaniach pracownicy ambasady zostali poinformowani z wyprzedzeniem. Jednocześnie MSZ Rosji oświadczyło w sobotę, że planowana rewizja będzie „nielegalną inspekcją” kompleksu należącego do rosyjskiej misji dyplomatycznej oraz „bezprecedensowym, agresywnym działaniem”. W rosyjskim resorcie wręczono w sobotę przedstawicielowi ambasady USA w Moskwie notę protestacyjną w tej sprawie.
 
Departament Stanu USA zażądał w czwartek od Moskwy zamknięcia w ciągu dwóch dni, do soboty, konsulatu generalnego Rosji w San Francisco oraz przedstawicielstw handlowych w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Waszyngton określił to jako „symetryczną” odpowiedź na ograniczenie przez rosyjskie władze liczebności personelu w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Rosji.
 
Z żądaniem ograniczenia liczby personelu do 455 osób MSZ Rosji wystąpiło pod koniec lipca, dając stronie amerykańskiej czas do 1 września. Krok ten jest według MSZ Rosji reakcją na działania USA – wydalenie pod koniec grudnia zeszłego roku grupy dyplomatów rosyjskich i zamknięcie stronie rosyjskiej dostępu do ośrodków wypoczynkowych dla dyplomatów.
 
Z kolei Amerykanie – administracja poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy – uzasadniali wydalenie Rosjan szykanowaniem pracowników ambasady USA w Moskwie i domniemaną ingerencją służb rosyjskich w ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

/ria.ru, polsatnews/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!