Polska Wiadomości

Przemyscy samorządowcy napisali list do premier Szydło ws. prezydenta Chomy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wójtowie gmin Ziemi Przemyskiej wystosowali list do premier Beaty Szydło, prosząc ją „o podjęcie zdecydowanych i stanowczych kroków wobec władz i służb Ukrainy”, na rzecz wyjaśnienia sprawy wydania prezydentowi Przemyśla przez SBU zakazu wjazdu na Ukrainę.

 

W liście z 18 stycznia br. samorządowcy Ziemi Przemyskiej, a także przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji pozarządowych i instytucji kultury wyrazili „głębokie oburzenia i dezaprobatę” wobec decyzji ukraińskich służb o zakazie wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla, Roberta Chomy. Zaznaczają, że oficjalne powody jej wydania są nieznane, „aczkolwiek mamy świadomość, iż rozpętana medialna kampania kłamstw i oszczerstw ws. rzekomej dyskryminacji Ukraińców w Przemyślu”, wymierzona m.in. w Chomę oraz przemyskich organizacji patriotycznych, „stać się mogła podwaliną pod wydanie takiej decyzji”.

 

Prosimy Panią Premier o podjęcie zdecydowanych i stanowczych kroków wobec władz i służb Ukrainy odpowiedzialnych za wydanie tej decyzji z żądaniem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji

 

– czytamy w dokumencie.

 

Jego sygnatariusze apelują również o „skierowanie szczególnej uwagi służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne Państwa” na region przemyski. List ten otrzymali także szefowie MSW i MSZ oraz Wojewoda Podkarpacki i Marszałek Województwa Podkarpackiego.

 

Przypomnijmy, że 17 stycznia 2017 roku prezydent Przemyśla chciał udać się do Lwowa, ale został zatrzymany na granicy. Poinformowano go, iż otrzymał zakaz wjazdu na terytorium tego kraju i że zakaz ów wydany został przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. O sprawie pisaliśmy tutaj:

 

Prezydent Przemyśla otrzymał zakaz wjazdu na Ukrainę

 

/kresy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!