Europa Wiadomości

Łukaszenka polecił znaleźć alternatywę dla rosyjskiej ropy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ograniczenie dostaw rosyjskiej ropy naftowej na Białoruś należy skompensować poprzez jej zakup w innych krajach – oświadczył prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka.

 

– Katastrofy nie ma, ale ograniczenie dostaw ropy naftowej z Federacji Rosyjskiej powinno zostać zastąpione alternatywnymi wariantami – przytacza jego słowa agencja Biełta.

 

Łukaszenka przypomniał, że kwestie te wynikły jeszcze pod koniec ubiegłego roku, a pewne alternatywne warianty zostały nawet zrealizowane.

 

Podjęliśmy pewne próby, wypróbowaliśmy już w praktyce, sprowadzając ropę naftowę z rejonu basenu Morza Czarnego i Morzą Śródziemnego do naszych rafinerii, żeby w praktyce przyjrzeć się, jak to będzie wyglądało z ekonomicznego punktu widzenia – powiedział prezydent Łukaszenka.

 

Polecił on wicepremierowi Białorusi Władimirowi Siemaszce przedstawić, jak przedstawiają się sprawy w sektorze naftowo-gazowym i w jaki sposób rząd ma zamiar w przyszłości zabezpieczyć dostawy paliwa.

 

W roku 2016 Białoruś zakupiła 85 tysięcy ton ropy naftowej w Azerbejdżanie, skąd paliwo zostało dostarczone do kraju poprzez port ukraiński. W trakcie pertraktacji z przywódcą Azerbejdżanu Ilchamem Alijewem Łukaszenka wyraził pragnienie kontynuowania i rozwijania współpracy w sektorze naftowym.

 

Innym alternatywnym wariantem dla zakupu ropy naftowej w Rosji białoruskie kierownictwo wskazało Iran. Jednak pomysł ten wywołał krytykę specjalistów, jako że Białoruś znajduje się za daleko i nie ma dostępu do morza, co miałoby istotny wpływ na wysokość kosztów transportów.

 

/nn.by, naviny.by, ria.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!