Gospodarka Wiadomości

Przedstawiono ostateczną koncepcję Portu Centralnego w Gdańsku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W poniedziałek została przedstawiona ostateczna koncepcja Portu Centralnego w Gdańsku. Zakłada ona budowę dziewięciu terminali, czterech obrotnic i trzech torów podejściowych. Jak zaznaczył obecny na prezentacji minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk – jest to kluczowa inwestycja dla polskiej gospodarki morskiej.

Prace nad koncepcją zagospodarowania Portu Centralnego trwały niemal rok. Projekt przedstawiony przez Zarząd Portu Gdańsk jest jednym z najnowocześniejszych inwestycji morskich w Europie. 100 mln ton przeładowanych towarów w zeszłym roku to rekordowy wynik, który stał się jednocześnie motywacją do tego, aby w pełni wykorzystać potencjał polskiej gospodarki.

– Mam nadzieję, że port w Gdańsku będzie tym portem wiodącym, a przede wszystkim tym, który wyznaczy teraz kierunek rozwoju, bo przecież to nie jest tylko i wyłącznie rozbudowa portu, tylko budowa zupełnie nowego portu – wskazał szef resortu gospodarki morskiej.

Jak zaznaczył minister Marek Gróbarczyk, przedsięwzięcie ma być finansowane z różnych źródeł. Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 12 mln zł., a pierwsze terminale pojawią się w 2029 roku.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!