Felietony

Oddzieliliśmy się od neandertalczyków ponad 800 tys. lat temu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Najnowsze badania dowodzą, że neandertalczycy i ludzie współcześni oddzielili się od siebie co najmniej 800 tys. lat temu, a więc dużo wcześniej niż dotąd uważano na podstawie wielu badań DNA – informują naukowcy na łamach pisma „Science Advances”.

Wyniki międzynarodowego zespołu oparte są na analizie zębów, a konkretnie na przypuszczalnym tempie ich ewolucji. Naukowcy badali zęby różnych hominiów, w tym przodków neandertalczyków z jaskini Sima de los Huesos w Hiszpanii. Stanowisko datowane jest na 430 tys. lat.

„Rozejście się ludzi i neandertalczyków, które nastąpiłoby później niż 800 tys. lat temu, zakładałoby nadspodziewanie szybką ewolucję zębów u wczesnych neandertalczyków z Sima de los Huesos” – wyjaśnia Aida Gomez-Robles z University College London (W. Brytania).

Jak dodaje, można wprawdzie wziąć pod uwagę inne czynniki, które mogą wyjaśnić tak szybką ewolucję zębów, jednak najprostsze wytłumaczenie brzmi, że rozejście się linii ewolucyjnej ludzi i neandertalczyków nastąpiło wcześniej niż 800 tys. lat temu.

Większość badań genetycznych wskazuje na przedział 300-500 tys. lat temu jako czas ewolucyjnego rozstania się ludzi i neandertalczyków.

Więcej: https://advances.sciencemag.org/content/5/5/eaaw1268

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!