Wiadomości

Przedstawiciele władz USA podpisali z talibami porozumienie pokojowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Umowa pokojowa podpisana w stolicy Kataru, Dosze, ma utorować drogę do całkowitego wycofania sił USA z Afganistanu – informuje portal katarskiej telewizji Al Jazeera.

Przedstawiciele władz amerykańskich i przedstawiciele talibów po miesiącach negocjacji podpisali w stolicy Kataru umowę pokojową, która ma doprowadzić do zakończenia najdłuższej wojny Stanów Zjednoczonych, toczonej w Afganistanie.

Sobotnie porozumienie podpisane w Dosze w obecności przywódców z Pakistanu, Indii, Indonezji, Uzbekistanu i Tadżykistanu utoruje drogę Stanom Zjednoczonym do stopniowego wycofywania wojsk. Wcześniej talibowie nakazali wszystkim bojownikom zaprzestanie walki i „powstrzymanie się od ataków”. Mohammed Naeem, przedstawiciel talibów w Dosze, opisał umowę jako „krok naprzód”.

„Z tą umową nadchodzi koniec wojny w Afganistanie” – powiedział w rozmowie z telewizją Al Jazeera.

Kilka minut przed podpisaniem umowy wydane zostało wspólne oświadczenie USA i rządu Afganistanu, w którym poinformowano, że wojska USA i NATO wycofają się z Afganistanu w ciągu 14 miesięcy. W Afganistanie stacjonuje obecnie około 14.000 żołnierzy USA i około 17.000 żołnierzy z 39 państw sojuszniczy – NATO i krajów partnerskich.

„Stany Zjednoczone zmniejszą liczbę amerykańskich sił zbrojnych w Afganistanie do 8600 i wdrożą inne zobowiązania przewidziane w umowie amerykańsko-talibskiej w ciągu 135 dni od ogłoszenia tej wspólnej deklaracji i umowy amerykańsko-talibskiej” – czytamy w oświadczeniu.

Dodano, że rząd Afganistanu podejmie współpracę z Radą Bezpieczeństwa ONZ „w celu usunięcia członków talibów z listy sankcji do 29 maja”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!