Wiadomości

Przedstawiciele rosyjskiej opozycji spotkają się w Warszawie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przedstawiciele rosyjskiej opozycji spotkają się w Warszawie. W czasie zjazdu zdalnie głos może zabrać Michaił Chodorkowski. Planują też w stolicy Polski otwarcie swojego biura – informuje „Rzeczpospolita”.

Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że rosyjscy opozycjoniści spotkają się w Warszawie w przededniu pierwszej rocznicy inwazji Moskwy na Ukrainę. Drugi Zjazd Deputowanych Ludowych Rosji (ZDLR) odbędzie się w dniach 20–23 lutego w jednej z sal konferencyjnych w centrum stolicy.

Według dziennika rosyjscy opozycjoniści zamierzają przedstawić projekty nowej konstytucji Rosji, ustawy o lustracji a także tzw. scenariusza okresu przejściowego. Prof. Władimir Ponomariow, który jest przedstawicielem ZDLR w Polsce i na Litwie, zapowiedział w rozmowie z „Rz”, że według nich Rosja ma być „parlamentarnym państwem federacyjnym” i wzmocniona ma zostać rola Sądu Najwyższego i Sądu Konstytucyjnego. Ujawnił też, że na zjeździe zdalnie może przemówić Michaił Chodorkowski, jeden z najbardziej znanych przeciwników Kremla.

Ponomariow zasiadał w rządzie Michaiła Kasjanowa (który teraz jest też zaangażowany w działalność opozycyjną przeciwko Władimirowi Putinowi), a po inwazji Rosji na Ukrainę wyjechał wraz z rodziną z kraju. Jego syn Ilia Ponomariow był jedynym deputowanym Dumy, który w 2014 r. zagłosował przeciwko aneksji Krymu, a od kilku lat mieszka w Kijowie.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!