Wiadomości

Już ponad 12 tys. ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Trwa akcja ratunkowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji potwierdzono dotychczas 9.057 ofiar śmiertelnych, 52.979 osób zostało rannych, zniszczone zostały 6444 budynki. Ostatnie doniesienia z Syrii mówią 3.135 ofiarach śmiertelnych (1435 osób na obszarach kontrolowanych przez reżim, głównie w Latakii i Aleppo, oraz 1700 osób na obszarach kontrolowanych przez „Rząd Zbawienia” i „Syryjski Rząd Tymczasowy”). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że ten tragiczny bilans może przekroczyć 20 tys.

Oczekuje się, że w Syrii liczba ofiar „znacznie wzrośnie, ponieważ setki ludzi pozostają uwięzione pod gruzami” na obszarach rebeliantów, jak informują Białe Hełmy (wolontariusze obrony cywilnej). Dotychczas jedną czwartą zgonów stwierdzono w Aleppo, gdzie zawaliło się ok. 50 budynków.

„Teraz w obszarze dotkniętym kataklizmem pracuje 60 tys. osób. Doceniamy też, że miliony osób z całego kraju zgłaszają się na miejsce jako wolontariusze” – mówił Orhan Tahar, szef tureckiej agencji do spraw katastrof naturalnych. W akcji uczestniczy też 76 polskich strażaków. Polskim strażakom udało się uratować kolejną, dziewiątą już osobę po trzęsieniu ziemi w Turcji. Informację przekazał na Twitterze komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8 znajdowało się w środkowo-południowej Turcji, tuż obok zamieszkanego przez ponad dwa miliony osób miasta Gaziantep. Hipocentrum, czyli ognisko trzęsienia pod powierzchnią ziemi, znajdowało się na głębokości 17,9 km. To – wespół ze wstrząsem, które w 1939 roku nawiedziło miasto Erzincan – najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii obserwacji w Turcji.

Wstępne informacje wskazują, że do trzęsienia ziemi doszło w rejonie granicy trzech płyt tektonicznych – anatolijskiej, arabskiej i afrykańskiej. Prawdopodobnie wstrząs wystąpił w strefie uskoku wschodnioanatolijskiego lub uskoku Morza Martwego.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!