Wiadomości

Prototyp latającego samochodu słowackiej konstrukcji wykonał pierwszy oficjalny lot testowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prototyp latającego samochodu słowackiej konstrukcji wykonał pierwszy oficjalny lot testowy. Podróż z Nitry do Bratysławy pojazdem AirCar zajęła pół godziny – informuje TVP Nauka.

Słowacki inżynier Štefan Kleina przez kilka dekad był zafascynowany ideą stworzenia latającego samochodu. W czerwcu 2021 r. pod okiem kamer mógł wreszcie oficjalnie zasiąść za kierownicą futurystycznego pojazdu o nazwie AirCar, stworzonego przez swoją firmę Klein Vision.

Klein nawigował pojazdem podczas pierwszego międzymiastowego lotu AirCar na trasie Nitra-Bratysława. Około stukilometrową trasę pokonał w 35 minut. Wynalazek w dwie minuty zamienia się z samochodu w awionetkę. Jest wyposażony w 160-konny zasilany paliwem silnik BMW. Może osiągać prędkość 190 km/godz. i pokonać jednorazowo trasę do 1000 km.

Wbudowane śmigło, wysuwane skrzydła i ogon pozwalają na wznoszenie się na wysokość co najmniej 2500 metrów. Pojazd jest również bardzo zwrotny. – AirCar przekształciło science-fiction w rzeczywistość – Anton Zajac, współzałożyciel Klein Vision

Do zalet pojazdu inżynierowie zaliczają krótki czas transformacji samochodu w samolot i odwrotnie oraz wielkość pozwalającą zaparkować na standardowym miejscu parkingowym. Minusem korzystania z pojazdu jest fakt, że podobnie jak samoloty, AirCar potrzebuje pasa startowego, aby wzbić się w powietrze i wylądować. Również pojemność pojazdu jest dość ograniczona – wewnątrz jest miejsce tylko dla kierowcy i jednego pasażera.

/TVP Nauka/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!