Wiadomości

Norweski MSZ odpowiada Morawieckiemu na słowa o “żerowaniu na wojnie”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Morawiecki doczekał się odpowiedzi ze strony norweskich polityków za słowa o “żerowaniu na wojnie”.

Podczas niedawnego spotkania z młodymi ludźmi w ramach Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego premier Mateusz Morawiecki wypowiedział pod adresem norweskiego rządu ostre słowa krytyki dotyczące zysków ze sprzedaży ropy naftowej. W obliczu wojny na Ukrainie i próbach uniezależnienia się od surowców z Rosji, norweska ropa oraz gaz znacznie zyskały na wartości.

– Nadmiarowe zyski Norwegii z ropy i z gazu przekroczą sto miliardów euro. To jest pośrednie żerowanie na wywołanej przez Putina wojnie – powiedział premier i zwrócił się do skandynawskich polityków: “Drodzy norwescy przyjaciele, to nie jest sprawiedliwe”. – Oni powinni się tym błyskawicznie podzielić – ocenił szef polskiego rządu.

Do słów Morawieckiego odnieśli się norwescy politycy. Sekretarz stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Eivind Vad Petersson, odpowiadając na pytania norweskiego portalu VG, zwrócił uwagę, że “choć w wyniku wojny w Ukrainie rzeczywiście wzrosły dochody Norwegii z ropy naftowej, to wartość funduszu, którym pieniędzmi zarządza i dysponuje, spadła o około 550 mld koron norweskich od nowego roku, częściowo z powodu spadków na giełdzie”.

Wiceszef norweskiej dyplomacji powiedział także, że “norweska gospodarka i konsumenci odczują wzrost cen energii elektrycznej i benzyny”. Podkreślił także, że “Norwegia znacząco przyczyniła się do wsparcia Ukrainy, a w przyszłości zrobi znacznie więcej”.

Z kolei Berit Lindeman, odpowiedzialna za prace Komitetu Helsińskiego na rzecz praw człowieka w Europie, w rozmowie z VG stwierdziła, że “Norwegię stać na przyjęcie uchodźców, możemy pochwalić się dodatkowymi dochodami w wyniku wojny, jest wiele krajów, które nie mogą”. Dodała również, że “Polska ma rację i jako sąsiad Ukrainy ma pewne moralne prawo do komentowania sytuacji”.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!