Wiadomości

Prokuratura Okręgowa w Zamościu prowadzi śledztwo w sprawie wypowiedzi prezesa Towarzystwa Ukraińskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokuratura Okręgowa w Zamościu prowadzi śledztwo w sprawie wypowiedzi prezesa Towarzystwa Ukraińskiego dra Grzegorza Kuprianowicza. Przed miesiącem w Sahryniu stwierdził on, że żołnierze Armii Krajowej wymordowali mieszkających tam Ukraińców, a skalę poległych w akcji odwetowo-prewencyjnej AK z 1944 roku zrównał z rzezią wołyńską. Zawiadomienie złożył wojewoda lubelski prof. Przemysław Czarnek – informuje Telewizja Trwam.

W 1944 roku oddziały Armii Krajowej przeprowadziły akcję odwetowo-prewencyjną, uderzając na Sahryń – miejscowość, gdzie większość mieszkańców stanowili Ukraińcy. Jej celem była likwidacja bazy wypadowej OUN-UPA. To stąd Ukraińcy atakowali okoliczne polskie wsie.

To wydarzenie, według prezesa Towarzystwa Ukraińskiego w Polsce Grzegorza Kuprianowicza, to zbrodnia przeciwko ludzkości. Jego zdaniem, mieszkańcy wsi zginęli, bo mówili w innym języku i byli innego wyznania. Słowa te oburzyły wielu Polaków, w tym wojewodę lubelskiego prof. Przemysława Czarnka. Wystąpienie nazwał „prowokacją” i złożył zawiadomienie do prokuratury.

– Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej w 2010 r. stwierdził po śledztwie, że nie miała miejsca zbrodnia przeciwko ludzkości. W związku z powyższym tego rodzaju informacje – i to wypowiedziane jeszcze w rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu, zbrodni na tysiącach Polaków popełnione przez ukraińskich nacjonalistów – w moim przekonaniu nadają się do tego, aby prokuratura sprawdziła to w kierunku tego, czy to nie jest przestępstwo znieważenia narodu polskiego – powiedział prof. Przemysław Czarnek.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu. Toczy się ono na podstawie art. 133 Kodeksu karnego, który zabrania, pod groźbą kary, znieważania narodu polskiego.

– Po wszczęciu i po przeprowadzeniu analizy zebranego dotychczas materiału dowodowego, prokurator prowadzący śledztwo zapoznaje się z materiałami i wykonuje czynności zmierzające do wszechstronnego ustalenia okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności chodzi o przesłuchania świadków, oględziny zapisu audio-wideo oraz wykonanie innych, niezbędnych czynności – wskazał prok. Jerzy Ziarkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Więcej:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!