Wiadomości

Prokuratura nie może przesłuchać Bieńkowskiej ws. nagrań z Sowy i Przyjaciół

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sprawie upublicznionych nagrań z restauracji Sowa i Przyjaciele i podejrzenia przestępstwa płatnej protekcji konieczne jest przesłuchanie jako świadka komisarz Unii Europejskiej Elżbiety Bieńkowskiej – wskazała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Rmf24.pl dowiedział się od śledczych, że Bieńkowska unika przesłuchań w sprawie podejrzeń o powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych przez księdza Kazimierza Sowę.

Śledztwo w sprawie treści upublicznionych w czerwcu nagrań z nielegalnych podsłuchów w restauracji Sowa i Przyjaciele Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w początkach września 2017 r.; postępowanie dotyczy tzw. przestępstwa płatnej protekcji.

Portal Rmf24.pl podał, że „prokuratura nie jest w stanie przesłuchać w charakterze świadka Elżbiety Bieńkowskiej”. „Bieńkowskiej zaproponowano wybór dowolnego terminu przyjazdu do Warszawy. Komisarz miała jednak nalegać na przesłuchanie w Brukseli, zasłaniając się obowiązkami” – poinformowano.

– Tę czynność próbujemy przeprowadzić. Byliśmy w kontakcie z pełnomocnikiem pani Bieńkowskiej. Zależy nam na tym, aby tę czynność przeprowadzić w Polsce, bezpośrednio przez prokuratora, natomiast pani Bieńkowska chciałaby być przesłuchana tam na miejscu w Brukseli – wyjaśnił rzecznik prasowy praskiej prokuratury okręgowej prok. Marcin Saduś.

Jak dodał, kwestia przesłuchania Bieńkowskiej „jest na etapie ustalania terminu i jest to czynność, której nie możemy przeprowadzić od września”.

– W zasadzie wszystkie inne czynności procesowe zostały wykonane, a ponieważ chodzi o podejrzenie powoływania się na wpływy w ministerstwie infrastruktury, więc naturalną rzeczą jest to, że musimy wykonać czynności procesowe z udziałem pani Bieńkowskiej – zaznaczył.

Prokurator wskazał, iż przesłuchanie w Brukseli odbywałoby się za pośrednictwem konsula, a śledczym zależy, aby „ze względu na charakter śledztwa (…) w tej czynności uczestniczył prokurator” mogący na bieżąco uzupełniać pytania.

Bieńkowska w latach 2007-13 była ministrem rozwoju regionalnego, zaś w latach 2013-14 wicepremierem i ministrem infrastruktury. Obecnie jest komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego i usług. W oświadczeniu biura komisarz cytowanym przez rmf24.pl napisano, że „Bieńkowska pozostaje w stałym kontakcie z polską prokuraturą za pośrednictwem ustanowionego pełnomocnika”. Jak podkreślono, „nieprawdziwe są informacje, że Pani Komisarz do tej pory nie stawia się na wezwania prokuratury”.

„Pani Komisarz wielokrotnie dotąd uczestniczyła w czynnościach w Konsulacie RP w ramach różnych postępowań. Dotychczasowe czynności z udziałem Pani Komisarz, przedmiot zainteresowania prokuratury oraz charakter postępowań, wskazują na co najmniej wątpliwe procesowo angażowanie Pani Komisarz w charakterze świadka, w różnych postępowaniach. Nie istnieją przy tym żadne przeszkody do złożenia zeznań w kolejnej sprawie, w sposób dotychczas praktykowany przez prokuraturę w innych postępowaniach. W szczególności, nie stoją temu na przeszkodzie żadne względy techniczne, merytoryczne, a tym bardziej prawne” – napisano w tym oświadczeniu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!