Wiadomości

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że brytyjska policja naruszyła prawo do prywatności żony szefa Al-Kaidy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według Europejskiego Trybunał Praw Człowieka brytyjska policja miała dopuścić się bezprawnego zatrzymania i przesłuchania żony jednego z przywódców siatki Al-Kaidy w Europie.

49-letnia Sylvie Beghal, matka trójki dzieci, wracała do Leicester po wizycie u męża, Djamela Beghala, który przebywa we francuskim więzieniu, kiedy zatrzymano ją na lotnisku East Midlands. Działo się to w 2011 roku.

Według niej, działania podjęte przez policję stanowiły naruszenie jej prawa do prywatności i życia rodzinnego. Jej skarga została odrzucone przez Wysokie i Najwyższe Sądy Zjednoczonego Królestwa, ale Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał jej rację. Sędziowie ETPC zasądzili od brytyjskiego rządu na jej rzecz 21.531 £. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oświadczyło, że zaskarży to orzeczenie.

Djamel Beghal, pochodzący z Algierii, osiadł we Francji w 1987 r. Para pobrała się w 1990 r., a siedem lat później przeprowadziła się do Leicester w Anglii. Regularnie jeździł on do Londynu, gdzie w meczecie Finsbury Park miał się zradykalizować pod wpływem skazanych za terroryzm Abu Hamzy i Abu Qatady.

Jest on podejrzewany o wyjazd do Afganistanu, gdzie miał otrzymać od Osamy bin Ladena rozkaz przeprowadzenia ataków terrorystycznych na amerykańskie obiekty we Francji. Beghal został deportowany z Wielkiej Brytanii w 2009 roku, kiedy to oskarżono go we Francji o udział w przygotowaniach do wysadzenia amerykańskiej ambasady w Paryżu.

W więzieniu miał zradykalizować osławionego zabójcę z Charlie Hebdo, Cherifa Kouachi, jednego z dwóch braci, którzy zabili 12 osób podczas ataku na paryskie biura tego magazynu w styczniu 2015 roku.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!