Wiadomości

ONZ potępia agresję francuskiej policji w czasie protestów „żółtych kamizelek”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet potępiła w środę nadmierne użycie siły przez policję w czasie protestów „żółtych kamizelek” we Francji i zaapelowała o przeprowadzenie śledztwa w tej sprawie.

Michelle Bachelet powiedziała, że „żółte kamizelki” protestują przeciw temu, co postrzegają jako „ich wykluczenie ekonomiczne oraz wykluczenie z udziału w sprawach publicznych”.

„Wzywamy rząd Francji, by kontynuował dialog i w trybie pilnym przeprowadził szerokie dochodzenie dotyczące wszystkich doniesień o nadmiernym użyciu siły (przez policję)” – dodała komisarz ONZ ds. praw człowieka.

Bachelet przypomniała, że nawet w krajach zamożnych „pewni ludzie czują się pozbawieni korzyści płynących z postępu oraz praw ekonomicznych i społecznych”.

Wysoka komisarz ONZ potępiła też represje wobec osób biorących niedawno udział w manifestacjach w Sudanie, Zimbabwe i na Haiti.

„Protestujący domagają się dialogu opartego na szacunku i prawdziwych reform. A jednak, w wielu przypadkach, na ich żądania władze reagują nadmiernych użyciem siły, arbitralnymi aresztowaniami, torturami, oraz – według pewnych doniesień – pozasądowymi egzekucjami” – oznajmiła Bachelet.

Poinformowała również, że stara się zweryfikować raporty na temat aresztowań i „zaginięć” wśród muzułmańskiej mniejszości Ujgurów w Chinach, chce też sprawdzić doniesienia obrońców praw człowieka dotyczące przetrzymywania ich w masowych obozach nazywanych „centrami reedukacji”, w których może przebywać ponad milion Ujgurów i innych muzułmanów mieszkających w Chinach.

Przedstawiciel szef organizacji Światowy Kongres Ujgurów Dolkun Isa powiedział w środę, że w obozach takich może przebywać około dwóch milionów osób.

Trwające od trzech miesięcy pochody i manifestacje „żółtych kamizelek” wywołały we Francji debatę na temat taktyki francuskich sił porządkowych i broni używanej przez policję, gdy dochodzi do ekscesów i przemocy.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!