Wiadomości

Projekty ustaw #Stop447, #ZatrzymajAborcję oraz “Stop pedofilii” skierowane do dalszych prac w komisjach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś Sejm RP zajął się obywatelskimi projektami usta dotyczących zablokowania roszczeń żydowskich (Stop 447), zakazu aborcji eugenicznej oraz seksualizacji dzieci. Wszystkie trzy projekty zostały skierowane do dalszych prac w komisjach.

Odrzucone zostały zarówno wnioski o odrzucenie projektów ustaw już w pierwszym czytaniu, jak i za niezwłocznym skierowaniem ich do drugiego czytania bez odsyłania do komisji sejmowych.

W sprawie obywatelskiego projektu ustawy „STOP 447” odbyły się dwa głosowania. Pierwsze dotyczyło skierowania projektu do drugiego czytania bez odsyłania go do dalszych prac nad w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Wniosek ten został jednak zgodnie odrzucony przez prawie wszystkie siły sejmowe. Za jego przyjęciem głosowało 26 posłów (4 PiS, 5 KO, 7 PSL-Kukiz, 10 Konfederacja). Za odrzuceniem zagłosowało 420 posłów. 7 wstrzymało się od głosu, a 7 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Drugie głosowanie dotyczyło skierowania projektu do dalszych prac w sejmowej komisji. Za takim rozwiązaniem głosowało 259 posłów (234 PiS, 1 KO, 15 PSL-Kukiz i 10 Konfederacja). Przeciwko 179 (128 KO, 49 Lewica, 1 PSL-Kukiz i 1 niez.). 15 posłów wstrzymało się od głosu, a 7 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Decyzją posłów obywatelski projekt uchylający możliwość przerywania ciąży w sytuacji dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu trafił do komisji: Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny.

Za odrzuceniem projektu głosowało 187 posłów, przeciwko było 254, a 10 posłów wstrzymało się od głosu. W głosowaniu o skierowanie projektu do drugiego czytania bez odsyłania do komisji przeciwko było 375 posłów, za 68 posłów, a 7 wstrzymało się od głosu. Jak poinformowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, projekt zostanie teraz skierowany do Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Za podjęciem dalszych prac nad obywatelskim projektem ustawy „Stop Pedofilii” w sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach głosowało 246 posłów (233 PiS, 1 KO, 5 PSL-Kukiz i 7 Konfederacja). Przeciwko 199 (129 KO, 49 Lewica, 19 PSL-Kukiz, 1 Konfederacja i 1 niez.). 6 posłów wstrzymało się od głosu, a 9 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii” w projekcie zmian kodeksu karnego żąda zapisu: „Kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” oraz „Tej samej karze podlega, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletnich poniżej lat 15 zachowań seksualnych lub dostarcza im środków ułatwiających podejmowanie takich zachowań”.

– Projekt „STOP Pedofilii” spotkał się z gigantycznym atakiem ze strony mediów i znacznej części środowisk politycznych. Pojawiły się zarzuty, że intencją projektu jest zakazanie edukacji seksualne. Jeśli intencją edukatorów seksualnych jest namawianie małoletnich do obcowania płciowego, wówczas zarzut jest słuszny. Tak, chcemy powstrzymać deprawację małoletnich, ponieważ jesteśmy przekonani, że pozbawione wstydu dzieci, dla których seks ma być czynnością banalną są łatwym łupem dla pedofilów – mówił podczas środowej debaty sejmowej w Sejmie Mariusz Dzierżawski, sprawozdawca obywatelskiego projektu ustawy „STOP Pedofilii”.

Czytaj też:

Wicemarszałek Terlecki wyłączył mikrofon Robertowi Bąkiewiczowi, który referował projekt ustawy #STOP447

/pch24.pl, sejm.gov.pl, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!