Wiadomości

Prof. Jan Żaryn: Ukraińcy przedstawiają się jako naród nikczemnie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraińcy niszczą nie tylko pamięć o historii Lwowa; niszczą także siebie i przedstawiają się jako naród nikczemnie – stwierdził senator Jan Żaryn. Historyk odniósł się w ten sposób do decyzji Rady Obwodowej we Lwowie, która zażądała usunięcia posągów dwóch lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. Członkowie rady uznali figury za „symbol polskiej okupacji Lwowa”. W ich ocenie stanęły one nielegalnie.

Nasi dyplomaci interweniowali w tej sprawie w Ukraińskim MSZ. Polskie MSZ wyraziło nadzieję na znalezienie porozumienia.

Senator prof. Jan Żaryn zwrócił uwagę, że Cmentarza Orląt Lwowskich to jedno z ważniejszych miejsc z punktu widzenia polskiego dziedzictwa. Polityk sceptycznie patrzy na przyszłość relacji polsko-ukraińskich.

– Brak szacunku do tej nekropolii to także brak szacunku do polskich dziejów. Nie jestem optymistą, jeśli chodzi o relacje polsko-ukraińskie i od dawna o tym mówię. Strona polska czyni wszystko, by ucywilizować naród ukraiński – strona ukraińska robi wszystko, żeby od tej cywilizacji europejskiej odchodzić i jeszcze mieć roszczenia wobec Polski, żebyśmy bronili interesów państwa ukraińskiego. Nie da się tak prowadzić dialogu między suwerennymi narodami – podkreślił prof. Żaryn.

Dwa kamienne lwy stanowiące niegdyś integralną część kolumnady Pomnika Chwały powróciły na Cmentarz Orląt Lwowskich w grudniu 2015 roku.

Nekropolia stanowi wydzieloną część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów, poległych w latach 1918-1920.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!