Wiadomości

Próbowali wyłudzić 187 milionów złotych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze z Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w wyłudzeniach VAT na wielką skalę. Przestępcy starali się wyłudzić 187 mln zł ze Skarbu Państwa – informują „Wiadomości” TVP.

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku prowadzi, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, śledztwo dotyczące zorganizowanej, międzynarodowej, grupy przestępczej działającej na terenie Polski, Czech i Niemiec. Grupa działała w okresie od września 2015 roku do maja 2016 roku. Poprzez szereg powiązanych ze sobą podmiotów i tzw. karuzelę podatkową usiłowała wyłudzić co najmniej 187 milionów zł podatku VAT. 

Zadaniem białostockich agentów CBA było ustalenie, wytropienie i zatrzymanie członków ścisłego kierownictwa grupy. Realizując ustalenia, funkcjonariusze z Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali w Częstochowie i okolicach trzy osoby, stanowiące trzon tej międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej.

Agenci CBA przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych, a także inne miejsca związane z przedmiotem śledztwa, zabezpieczając nośniki danych i dokumentację. Zatrzymani przez CBA zostali przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie usłyszą zarzuty. W toku śledztwa ustalono, że spółki poprzez szereg fikcyjnych międzynarodowych transakcji udokumentowanych fakturami uwiarygodniały obrót towarem: bateriami, kawą, słodyczami czy innymi artykułami spożywczymi.

Częścią łańcucha transakcji karuzelowych były tzw. słupy, czyli podmioty, które po dokonaniu szeregu transakcji ulegały likwidacji. Tworzono pozory legalnej działalności. Podmioty działające w ramach „karuzeli podatkowej” miały w ten sposób podstawę do wystąpienia o zwrot podatku VAT z tytułu dokonywania (fikcyjnych) wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów – chciały wyłudzić zwrot 187 mln zł naliczonego VAT kosztem budżetu państwa. Nie można wykluczyć, że lista zatrzymanych przez CBA wydłuży się – śledczy nadal pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!