Wiadomości

Prezydent Tajwanu nie chce przyłączenia rządzonego przez nią kraju do Chin

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tajwańska prezydent Caj Ing-wen oświadczyła w środę, że Tajpej nie zaakceptuje polityki „jednego państwa, dwóch systemów” proponowanej temu krajowi przez Pekin. To odpowiedź na słowa przywódcy ChRL Xi Jinpinga, który uznał zjednoczenie za konieczność.

Caj wezwała również władze w Pekinie do zrozumienia sposobu myślenia i potrzeb mieszkańców Tajwanu. Podkreśliła, że wszystkie negocjacje powinny być prowadzone między rządami w Pekinie i Tajpej.

Wcześniej w środę Xi powiedział, że nikt nie może zmienić faktu, że Tajwan jest częścią Chin, i że po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej ludzie powinni dążyć do „zjednoczenia”.

– Nie obiecujemy rezygnacji z użycia siły i zastrzegamy sobie możliwość podjęcia wszelkich niezbędnych środków – oświadczył.

We wtorkowym noworocznym przemówieniu Caj powiedziała, że Chiny muszą używać pokojowych środków przy rozwiązywaniu sporów z Tajwanem, a także muszą respektować jego demokratyczne wartości.

Po objęciu urzędu prezydenta przez Caj Ing-wen w 2016 roku Chiny wzmogły presję na Tajwan, ograniczając dialog z władzami w Tajpej, przeprowadzając manewry wojskowe w pobliżu wyspy oraz naciskając na nieliczne państwa uznające tamtejsze władze, by zmieniły stanowisko.

Czytaj też:

Xi Jinping: Nikt nie zmieni faktu, że Tajwan jest częścią Chin

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!