Wiadomości

W marcu ma ruszyć program „Mama Plus”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W marcu ma ruszyć program „Mama Plus”. Program ma zagwarantować matkom, mającym przynajmniej czwórkę dzieci, minimalną emeryturę. Wynosić ona będzie około 1000 złotych. „Mama Plus” ma być uzupełnieniem programów „500 Plus” i „Dobry Start”.

– Projekt ten przewiduje przyznawanie minimalnej emerytury przede wszystkim matkom, ale także zamiennie ojcom, którzy poświęcili się wychowaniu czwórki lub więcej dzieci i – w związku z powyższym – nie są zaopatrzeni w emeryturę – wyjaśnił poseł PiS Tadeusz Dziuba.

O programie, który potocznie nazwano programem „Mama Plus”, premier Mateusz Morawiecki mówił już podczas kwietniowej konwencji. Program zacznie obowiązywać w marcu 2019 roku.

– Prawo do takiej emerytury rodzicielskiej przysługiwać będzie rodzicom, przede wszystkim matkom, które ukończyły 60. rok życia. A jeżeli są to ojcowie, to 65 rok. życia – wskazał poseł Tadeusz Dziuba.

Oprócz matczynych emerytur w programie przewidziano jeszcze kilka innych udogodnień, między innymi dodatkowy, w pełni płatny, 3-miesięczny urlop za urodzenie drugiego dziecka, 2 lata po pierwszym, ułatwienia dla mam studentek i bezpłatne leki dla kobiet w ciąży.

– Wydaje się także, że ta ostatnia kwestia, a więc dostępność do darmowych leków w trakcie ciąży, jest też istotnym elementem tego programu – powiedział poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Więcej:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!