Świat Wiadomości

Prezydent RPA przyznał, że wiedział o powszechnej korupcji w kraju…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak informuje portal nczas.com obecny prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa w środę 11 sierpnia wystąpił jako świadek przed komisją badającą korupcję państwową za rządów swojego poprzednika Jacoba Zum. Logika jego wywodów powala…

Przyznał się, że miał świadomość powszechnej korupcji w państwie, gdy był wiceprezydentem u boku Jacoba Zumy. Siedział jednak cicho i nie zrezygnował ze stanowiska, bo „utrudniłoby to jego wysiłki w walce z tą plagą”.

Jacob Zuma został zmuszony do dymisji w 2018 roku. Wtedy władzę przejął Ramaphosa. Korupcji nie udało się już zatuszować, powołano komisję, a Zuma nawet trafił ostatnio do aresztu. Ramaphosa jednak bardziej „musiał”, niż „chciał” walczyć z tym zjawiskiem.

Teraz przywódca z RPA opowiadał, że miał do wyboru „pięć opcji”: „zrezygnować”, „ujawnić”, „przytakiwać”, „dołączyć się” lub „milczeć, pozostać i opierać się”. Wyjaśniał, że gdyby w tym czasie zrezygnował ze stanowiska, „znacznie osłabiłby to jego zdolność do położenia korupcji kresu”.

Komisja bada przypadki korupcji za rządów Zumy, ale ten nadal cieszy się sporym poparciem w rządzącym Kongresie (ANC). Jego zatrzymanie wywołało falę zamieszek. Cyril Ramaphosa, który był jego wieloletnim współpracownikiem, w roli „agenta” Eliota Nessa zbyt prawdomównie nie brzmi…

Ciekawe czy spotkałby się z takim zrozumieniem gdyby był biały…

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!