Europa Wiadomości

W Austrii otwarto kawiarnię “tylko dla niezaszczepionych”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portal medianarodwoe.com austriacka kawiarnia w miejscowości Strobl kieruje swoje usługi wyłącznie do osób niezaszczepionych. Według informacji telewizji ORF, zaszczepieni, nie są obsługiwani.

Miejsce, gdzie obsługiwani są wyłącznie niezaszczepieni działa w pełni legalnie. Z prawnego punktu widzenia wszystko jest w porządku, przyznaje burmistrz Strobl Josef Weikinger.

“Można się tylko z tego śmiać (…) i zaapelować do gości, żeby tam nie szli” – mówi Weikinger telewizji ORF.

ORF próbowała przeprowadzić wywiad z osobą prowadzącą kawiarnię. Kobieta nie chciała jednak rozmawiać.

Politolog Reinhard Heinisch uważa ten przypadek utworzenia kawiarni, gdzie obsługiwani są wyłącznie niezaszczepieni za symptomatyczny. Przyznaje, że jest to typowe zjawisko dla rosnącej alienacji ludzi od klasycznych systemów w polityce i służbie zdrowia.

“Jest to oczywiście ogromne niebezpieczeństwo, ponieważ społeczeństwo – a w szczególności demokracja – kładzie nacisk na zgodę i legitymizację. A kiedy duża część społeczeństwa nie uznaje już danej instytucji za prawowitą, wówczas ludzie ci odłączają się od społeczeństwa” – ostrzegał Heinisch.

Jest to według ekspertów bardzo groźne – przede wszystkim dlatego, że społeczeństwo rozpada się na obozy, klasy wiekowe i edukacyjne. “Jest to o tyle niebezpieczne, że decyzje polityczne nie mają już wtedy legitymizacji. A jeśli już tego nie mają, to demokracja też już nie działa” – mówi cytowany przez ORF Heinisch.

Sprawę skomentowała również Silvia Traunwieser, profesor filozofii prawa na Uniwersytecie w Salzburgu.

“Pandemia Covid-19 ze wszystkimi jej konsekwencjami dzieli społeczeństwo – ale nie tylko społeczeństwo. Wchodzi ona w znacznie mniejsze obszary – na przykład może prowadzić do konfliktów między pracownikami w firmach. Może nawet wywoływać konflikty w rodzinach lub powodować rozpad przyjaźni” – mówi Traunwieser.

“Społeczność i osoby odpowiedzialne za turystykę w regionie Wolfgangsee dystansują się od kawiarni, w której obsługiwani są tylko niezaszczepieni” – informuje ORF.

Można i tak…

Źródło: medianarodowe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!