Świat Wiadomości

W Kanadzie na popiersiu Szuchewycza, ktoś napisał słowo “nazista”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl popiersie dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii znajdujące się w kanadyjskim mieście Edmonton zostało pomazane na czerwono.

Popiersie znajduje się na trenie należącym do miejscowego młodzieżowego centrum ukraińskiego. Według danych z 2006 r. miasto to jest największym skupiskiem diaspory ukraińskiej w Kanadzie – mieszkało tam wówczas 93,4 tys. etnicznych Ukraińców. Nieznani sprawcy wyrazili jednak protest przeciwko czczeniu dowódcy zbrodniczej UPA przez niektórych członków tej społeczności.

Jak zrelacjonował w środę portal Vesti.ua popiersie Szuchewycza zostało pomazane czerwoną farbą. Na cokole tą samą farbą namalowano napis o treści „Prawdziwy nazista”. Zdarzenia zilustrował dyrektor stowarzyszenia Ukraiński Komitet Żydowski Eduard Dolinski, który zilustrował zdarzenie fotografią pomalowanego pomnika, jaką zamieścił na Facebooku. Opisując ją, Dolinski nazwał Szuchewycza „zbrodniarzem wojennym”.

Ani on, ani żadne inne źródło nie podaje kiedy konkretnie doszło do pomalowania popiersia ukraińskiego nacjonalisty.Vesti.ua przypominają, że nie jest to jedyny pomnik na cześć ukraińskich zbrodniarzy nacjonalistycznych Kanadzie. W Oakville wzniesiono bowiem pomnik na cześć żołnierze dywizji SS Galizien.

W Kanadzie żyje łącznie około 1,3 mln osób pochodzenia ukraińskiego. Po 1944 r. do państwa tego emigrowało wielu działaczy obu frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i członków UPA. Kanada stała się centrum ich emigracyjnej działalności.

Roman Szuchewycz, jako dowódca UPA, jest odpowiedzialny za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, jakiego dokonała wówczas ta organizacja. Zginęło wówczas ponad 100 tys. cywilnej ludności polskiej. Szuchewycz jest oficjalnie gloryfikowany na Ukrainie i przez samo państwo ukraińskie.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!