Wiadomości

Prezydent RP przyznał odznaczenia dla kombatantów Armii Krajowej z Grodzieńszczyzny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy konsul generalny w Grodnie Jarosław Książek wręczył w sobotę odznaczenia kombatantom Armii Krajowej z Grodzieńszczyzny. W uroczystości wzięła udział wicemarszałek Senatu Maria Koc.

Decyzją prezydenta Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości nagrodzono pięciu kombatantów Armii Krajowej z Grodzieńszczyzny, w tym jednego z nich – pośmiertnie.

„Jak wielu innych musieli odłożyć swoje marzenia, by walczyć o Polskę” – mówiła Maria Koc. Wskazała jednak, że polscy żołnierze z terenów dzisiejszej Grodzieńszczyzny nie mogli cieszyć się wolną Polską.

„Konferencja w Jałcie przekreśliła ich plany, przez lata musieli pokutować za nie swoje winy” – powiedziała marszałek.

„Granica się oddaliła, wy byliście z dala od Polski, ale wasza walka przyniosła nam wolność” – podkreśliła.

W uroczystości wzięli udział także ambasador RP na Białorusi Artur Michalski, attache obrony Arkadiusz Szwec i inni polscy dyplomaci, a także grodzieńscy Polacy i goście z Polski.

„To symbol, ale symbole są bardzo potrzebne. Wszyscy powinni pamiętać o waszym wielkim wkładzie w wolność Polski” – mówił konsul generalny w Grodnie Jarosław Książek. Podkreślił, że państwo polskie pamięta o wszystkich, którzy walczyli o jego wolność, a dyplomaci na Białorusi będą wspierać tamtejszych kombatantów.

„Cieszymy się, że Polska jest wolna, chociaż nie mamy jej na co dzień” – powiedziała pułkownik Weronika Sebastianowicz, szefowa Stowarzyszenia Kombatantów AK przy Związku Polaków na Białorusi.

„Marzyliśmy o tym, żeby przeżyć łagry i zsyłki stalinowskie. Nie wszystkim się to udało, ale my przeżyliśmy. Marzyliśmy o wolnej Polsce. Ona jest, żyje i będzie żyć” – mówiła Weronika Sebastianowicz.

Odznaczenia otrzymali Edward Akuszewicz, Walenty Makusz, Franciszek Szamrej, Alfred Szota i – pośmiertnie – Władysław Obuchowski.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!