Wiadomości

Koło Jeziora Como we Włoszech znaleziono kilkaset złotych monet z czasów Cesarstwa Rzymskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kilkaset złotych monet sprzed ponad 1,5 tysiąca lat wykopali archeolodzy koło włoskiego jeziora Como, o czym poinformowało Ministerstwo Dziedzictwa Kulturowego, Działalności Kulturalnej i Turystyki Włoch.

Jak wynika z komunikatu rzecznika prasowego Ministerstwa, „kilkaset złotych monet ze schyłkowego okresu Imperium Rzymskiego zostało znalezionych w centrum miasta Como w trakcie wykopalisk archeologicznych, prowadzonych w miejscu byłego teatru Kresonia w ramach prac restauracyjnych. Monety znajdowały się w naczyniu o unikalnym kształcie. Specjaliści wydobyli z niego 27 monet i wysłali je do Milanu, gdzie mają zostać poddane ekspertyzie.

– Na razie nie wiemy dokładnie, jakie jest znaczenie historyczne i kulturowe tego znaleziska, jednakże obszar ten okazuje się być szczególnie interesującym dla naszych archeologów. Jestem podekscytowany tym znaleziskiem – powiedział minister dziedzictwa kulturowego Alberto Bonisoli.

Według szefa lokalnego kierownictwa ds. ochrony dziedzictwa kulturalnego i archeologicznego Luki Rinaldi, amfora, w której znaleziono monety, została nieco uszkodzona podczas prac archeologicznych, ale ogólnie jest „doskonale zachowana”.

Archeolodzy przeanalizowali już niektóre monety i doszli do wniosku, że pochodzą one z V wieku naszej ery. Mogą tam się też znajdować monety z innych epok. Wartość znaleziska nie została jeszcze oszacowana, jednak według Rinaldiego jest ona „bardzo wysoka”.

/ria.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!