Wiadomości

Prezydent Duda zapowiedział, że podpisze ustawę dot. nowelizacji ustawy o IPN

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze ustawę o nowelizacji IPN, równocześnie zapowiadając, że już po jej podpisaniu skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego, by rozstrzygnął podnoszone wątpliwości dotyczące ograniczenia wolności słowa i wolności badań naukowych.

– Trzeba chronić dobre imię Polski i mamy prawo do wrażliwości i prawdy historycznej. Dlatego podjąłem decyzję: podpisuję tę ustawę, ale jednocześnie zdecydowałem się w trybie następczym skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania art. 55 a. z konstytucją – powiedział prezydent Duda.

– Nie tylko Polska i Polacy nie brali udziału w Holokauście, ale mu się przeciwstawiali. Takie są fakty historyczne. Od strony ludzkiej, jednostkowej, bywało różnie. Mamy najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata spośród innych narodów — mówił prezydent.

– Nowela ustawy o IPN dotyczy niezwykle bolesnej, delikatnej kwestii związanej z martyrologią narodu polskiego, w czasie II wojny światowej zginęło 6 mln obywateli polskich, wśród których było ok 3 mln obywateli polskich narodowości żydowskiej – podkreślił Duda.

– Jestem skłonny przychylić się do tego, aby wątpliwości zostały rozstrzygnięte, nie chciałbym, aby ocaleni mieli wątpliwości, czy mogą głosić swe świadectwo, ale nie chciałbym też, aby Polacy byli pomawiani o udział w Holokauście – dodał.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!