Wiadomości

Prezydent Duda wyznaczył na drugą kadencję jako Szefa Sztabu gen. Andrzejczaka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję ws. szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W Wólce Konopnej koło Siedlec prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości zakończenia ćwiczenia Dragon-21 połączonego z certyfikacją 18. Dywizji Zmechanizowanej.

– W tej części Polski do 2015 r. jednostki wojskowe były likwidowane; gdy objąłem zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi, rozpoczęliśmy proces przywracania wojska na tych terenach. Mieszkańcy muszą czuć się bezpiecznie – mówił prezydent na spotkaniu z żołnierzami, w czasie którgo Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wręczył dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej akt certyfikacji.

Podczas wizyty prezydent Andrzej Duda oświadczył, że generał Rajmund Andrzejczak pozostanie szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na drugą kadencję. Jak dodał, odpowiednie postanowienie w tej sprawie wyda w najbliższych dniach.

Generał Rajmund Andrzejczak pozostanie szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na drugą kadencję – poinformował Andrzej Duda. Zaznaczył, że decyzję podjął po rozmowach z gen. Rajmundem Andrzejczakiem i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem: – W wyniku tych rozmów i uzgodnień z panem ministrem, a także rozmowy z panem gen. Rajmundem Andrzejczakiem podjąłem decyzję o tym, że pan generał otrzymał ode mnie nominację na szefa Sztabu Generalnego na kolejną kadencję. A więc trzy lata służby dla Rzeczypospolitej na tym stanowisku przed panem generałem.

Gen. Andrzejczak objął stanowisko szefa SGWP w lipcu 2018 r., zastępując gen. Leszka Surawskiego. Przed objęciem najwyższego stanowiska wojskowego w polskich siłach zbrojnych Rajmund Andrzejczak dowodził 12. Szczecińska Dywizją Zmechanizowaną.

Zgodnie z konstytucją mianowanie szefa Sztabu Generalnego należy do kompetencji prezydenta, który pełni funkcjęzwierzchnika sił zbrojnych.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!