Wiadomości

Nowy sondaż poparcia dla partii politycznych: Hołownia w dół

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gdyby wybory odbywały się w czerwcu, PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) uzyskałoby prawie 36 proc. poparcia wśród osób deklarujących udział w głosowaniu. Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS.

Wg CBOS wzrost poparcia odnotowała formacja rządząca. Chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość wraz z Porozumieniem i Solidarną Polską w hipotetycznych wyborach deklaruje ponad jedna trzecia uprawnionych do głosowania – prawie 36 proc. a dokładnie 35,6 proc. W porównaniu z majem notowania rządzącej koalicji wzrosły o 3 punkty procentowe.

Z kolei Polska 2050 Szymona Hołowni osiągnęła w badaniu wynik na poziomie 16 proc., co oznacza spadek poparcia o 1 punkt procentowy (w maju 17 proc.).

Na trzecim miejscu, tak jak maju, znalazła się Koalicja Obywatelska mająca, podobnie jak w poprzednim badaniu, 11 proc. zwolenników. W granicach progu wyborczego czerwcowe wyniki plasują Konfederacę – 5,5 proc., co oznacza spadek poparcia o nieco ponad 0,5 pkt proc.

Niemal żadnych zmian w poparciu nie odnotowała Lewica (Nowa Lewica, Wiosna, Lewica Razem). Jej wynik w czerwcowym badaniu to 5,3 proc. przed miesiącem było to 5,5 proc.

Gdyby wybory odbywały się już teraz, poniżej progu wyborczego znalazłyby się PSL-Koalicja Polska i Kukiz’15 – po 2 proc. głosów. O ile notowania pierwszej partii w porównaniu z majem się nie zmieniły, o tyle ta druga – zapewne dzięki ponownemu pojawieniu się jej lidera, Pawła Kukiza, w przestrzeni publicznej i mediach – podwoiła swój wynik – zauważa CBOS.

Z badania wynika też, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w czerwcu, udział w głosowaniu wzięłoby, według własnych zapowiedzi, niespełna trzy czwarte uprawnionych (74 proc.), tylko o 1 pkt proc. mniej niż w maju.

Minimalnie zmienił się również odsetek osób wahających się, czy wziąć udział w wyborach, gdyby odbywały się już teraz, a także liczba badanych z góry odrzucających możliwość swojego udziału w ewentualnym głosowaniu (po 13 proc., w obu wypadkach wzrost o 1 pkt proc.).

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!