Wiadomości

Prezydent Duda przypomniał Niemcom: “W wyniku grabieży wojennej Polska straciła ponad pół miliona dzieł sztuki”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Byłbym rad, gdybyśmy powrócili do ważnego dialogu dotyczącego polskich strat wojennych w zakresie dóbr kultury – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W czwartek w Warszawie spotkali się prezydenci Polski i Niemiec. Frank Walter-Steinmeier odwiedził nasz kraj z okazji 30. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Jedną z kwestii poruszonych w rozmowie z prezydentem Niemiec był temat pomnika ofiar II wojny światowej w Berlinie. – Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli go odsłonić – oznajmił Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że w relacjach polsko-niemieckich istnieją jednak obszary, które wymagają poprawy: – Mam tu na myśli asymetrię w realizacji części zapisów traktatowych, niezrealizowanych przez naszych partnerów lub realizowanych w stopniu w naszej ocenie niewystarczającym. Byłbym rad, gdybyśmy powrócili do ważnego dialogu dotyczącego polskich strat wojennych w zakresie dóbr kultury. W wyniku grabieży wojennej Polska straciła ponad pół miliona cennych dzieł sztuki.

– Polskie straty w księgozbiorach idą w setki milionów woluminów, straty w architekturze, zwłaszcza warszawskiej, sięgają 90 procent przedwojennej tkanki miejskiej – dodał Andrzej Duda. Zaznaczył, iż liczy na to, że “strona niemiecka podejmie działania w tym zakresie”.

– Rozmawialiśmy dzisiaj o tym, jak wiele przez te 30 lata się zmieniło. To, że dzisiaj de facto nie ma granicy między Polską a Niemcami. To, że są mostki, przez które można przejść na drugą stronę, żeby pospacerować i wrócić bez żadnej kontroli – mówił na konferencji prasowej Andrzej Duda.

– Że dzisiaj tak wiele jest wspólnych firm po obu stronach granicy – niemieckich w Polsce, polskich w Niemczech. Że w Niemczech są stacje benzynowe prowadzone przez wielką polską firmę. Że w Polsce są sklepy, które są prowadzone przez wielkie firmy niemieckie. Że największe koncerny niemieckie mają w Polsce swoje przedstawicielstwa i mają w Polsce swoje zakłady produkcyjne. Że wiele polskich rodzin utrzymuje się z tej polsko-niemieckiej współpracy – dodał prezydent.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!