Świat Wiadomości

Prezydent Autonomii Palestyńskiej stwierdził, że Holocaust był skutkiem żydowskiej działalności finansowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rzecznik izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu skrytykował słowa prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa o Holokauście, określając je jako „antysemickie i godne pożałowania”. Także Liga Przeciwko Zniesławieniu w Nowym Jorku potępiła słowa palestyńskiego polityka.

Abbas powiedział na spotkaniu Palestyńskiej Rady Narodowej w Ramallah na Zachodnim Brzegu, że zagłada europejskich Żydów była „skutkiem ich działalności finansowej, a nie antysemityzmu”. Opisał ich „funkcję społeczną” jako „lichwę i bankowość” – podało BBC.

Nie po raz pierwszy poglądy palestyńskiego przywódcy na Holokaust wywołały wzburzenie w Izraelu. W rozprawie studenckiej, którą Abbas napisał na początku lat 80., twierdził, że przed wojną istniał „sekretny związek między nazizmem a syjonizmem” i zdawał się kwestionować liczbę śmiertelnych ofiar wynoszącą 6 mln.

W ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosło napięcie między Palestyńczykami a Żydami. To m.in. efekt rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu oraz zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!